ČAKAJTE PROSÍM...

Domáca vodáreň – ako funguje a kde ju využijete

Domáca vodáreň je systém, ktorý využijete na zásobovanie domu či chaty pitnou alebo úžitkovou vodou zo studne. Takisto viete domácu vodáreň využiť na zavlažovanie trávnika a záhradky. Fungovanie domácej vodárne je naozaj jednoduché a pri správne zvolených komponentoch ide o dlhodobú investíciu, ktorá sa vám vráti.
domáca vodáreň

3 základné kamene každej vodárne

1. čerpadlo, ktoré môže byť samonasávacie alebo ponorné
2. automatika s príslušenstvom (tlakový spínač, tvarovka, manometer, elektrické pripojenie, flexibilná hadica)
3. tlaková nádrž na vodu s rôznym objemom, horizontálna alebo vertikálna

Čerpadlo musí mať dobrý tlak a prietok

Ak si predstavíte, že čerpadlo musí vodu dotlačiť zo studne až do vášho vododovného kohútika či sprchy, tak treba staviť na istotu. Môžete siahnuť po samonasávacom, tu však majte na zreteli, že samonasávacie čerpadlo dokáže vytiahnuť vodu z hĺbky do 8m – 9m.

Pri väčších hĺbkach studne bude pre vás výhodnejšie ponorné čerpadlo, ktoré má menšiu hlučnosť ako samonasávacie čerpadlá a vie vyčerpať vodu z väčších hĺbok. Keď ste vlastníkom vŕtanej studne tak je ponorné čerpadlo jasná voľba.

Tlakový spínač netreba podceňovať

Tlakový spínač zabezpečuje automatický chod vodárne, pretože tlak vody v potrubiach sa pohybuje v rozmedzí nastavenom na tlakovom spínači. Pre zabezpečenie bezproblémového používania vody z domácej vodárne je odporúčané nastaviť spínač na 2/3,5 bar alebo 3/4,5 bar prípadne viac podľa tlaku čerpadla, použitého na čerpanie vody do vodárne.

Pri vodnej nádrži stavte na väčší objem

Aj pri tlakových nádržiach máte na výber z dvoch možností. Tlaková nádrž je vybavená vakom z potravinárskej gumy, ktorý zabezpečí, že voda neprichádza do styku s kovovým plášťom nádrže, čo je hygienickejšie.

Ďalšou možnosťou je membránová nádrž, ktorá obsahuje vložku zo zdravotne nezávadného polypropylénu a butylovú membránu. Tento typ tlakových nádrží patrí k najspoľahlivejším a majú podstatne dlhšiu životnosť ako nádrže s vakom, kde musíte vak častejšie meniť.

Objemy nádrží sa pohybujú od 24l až po 100l, pri špeciálnych požiadavkách je možné mať nádrž až do 500l. Plynulý chod vodárne zabezpečia i menšie nádrže, no pre rodinný dom a optimálne nastavenie sa odporúča vodáreň s objemom 60l – 80l. Nenechajte sa pomýliť, objem vodárne nemá absolútne žiadny vplyv na tlak v nádrži.
domáca vodáreň 2

Ako si zvoliť najsprávnejšie riešenie pre vašu domácnosť

Ak ste sa rozhodli pre vybudovanie domácej vodárne, treba zvážiť viacero faktorov, ako napríklad:

  • Ako hlboko je umiestnený zdroj vody?
  • Budete používať vodu aj v domácnosti alebo len na závlahu?
  • Ako ďaleko je zdroj vody od vášho obydlia?
  • Akú kvalitu má voda pre prípadné použitie dodatočných filtrov?

Prečo investovať do domácej vodárne

Domáca vodáreň vám prináša absolútnu nezávislosť od mestského vodovodu a prípadných odstávok vody. Takisto znižuje náklady na domácnosť, keďže vodu zo studne máte zadarmo. A je to ekologickejšie riešenie pre zavlažovanie.

Investícia do domácej vodárne sa vám čoskoro vráti. Ak si nie ste úplne istí, čo je pre vás to pravé, s výberom jednotlivých komponentov vám radi pormôžeme. Stačí nám napísať alebo sa zastaviť osobne u nás v Kútoch.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov