ČAKAJTE PROSÍM...

Digitálne termostatické hlavice na radiátory: Aké majú výhody?

Správnou reguláciou radiátorov v byte môžete ušetriť až 30 percent nákladov na vykurovanie. Cesta k úsporám je jednoduchá – namontujte na radiátory digitálne termostatické hlavice, ktoré za vás kontrolujú teplotu v jednotlivých miestnostiach.
termostaticke hlavice

Okrem správneho výberu ich musíte aj správne používať. Ako presne fungujú a na čo sú dobré? Aké sú ich najväčšie výhody?

Vyvarujte sa lacným produktom

Termostatický ventil na každom vykurovacom telese je v súčasnosti bežnou súčasťou vykurovacieho systému. Jeho úlohou je zabrániť prekurovaniu a tým plytvaniu teplom i peniazmi. Technicky sa skladá z dvoch častí. Prvou je kovová časť – ventil, ktorý je napevno osadený v potrubí. Jeho otváranie a zatváranie má na starosti ovládací prvok. Ten môže mať niekoľko podôb – od obyčajného kolieska ovládaného ručne cez termostatickú hlavicu so stupnicou až po sofistikované diaľkovo ovládané digitálne zariadenia.

Bežná termostatická hlavica stojí len pár desiatok eur a rozhodne sa na nej neoplatí šetriť. Pri kúpe digitálnej termostatickej hlavice platí rovnaké pravidlo, ako pri ďalšej vykurovacej technike – vyvarovať sa podozrivo lacným produktom, ktoré nemusia byť vždy kvalitné. Úspora niekoľkých eur pri kúpe môže v konečnom dôsledku znamenať, že hlavica neplní svoju úlohu a funguje iba ako bežný dvojpolohový ventil.

Čo dokážu digitálne termostatické hlavice?

Digitálna hlavica pracuje na rovnakom princípe ako obyčajný termostat k plynovému kotlu. Podľa typu si môžete zvyčajne zvoliť týždenný program, ktorý je, napríklad, rozdielny pre všedné dni alebo víkendy, prípadne na každý deň zvlášť.

Nastavovanie programu je ich hlavnou výhodou. Nielenže je takéto nastavenie teploty presnejšie ako pri bežnej termostatickej hlavici, ale nemusíte pri ňom myslieť na to, že by ste mali teplotu pred odchodom zo spálne stlmiť. Keď sa vo zvyšku domu kúri a vy neregulujete, zbytočne plytváte teplom. Niektoré termostatické hlavice je dokonca možné prednastaviťť aj v počítači a nastavenie potom preniesť pomocou USB kábla do hlavice.

Každý deň si rozdelíte na niekoľko časových pásiem a priradíte im buď komfortnú, alebo úspornú teplotu, ktorej výšku si určíte sami. Jediný rozdiel oproti termostatu je v tom, že je elektronika mechanicky napojená na ventil radiátora.

Digitálnu hlavicu dokážete ovládať diaľkovo, a to aplikáciou cez telefón. Pohodlne môžete vidieť všetky hlavice, ktoré doma máte a nastaviť teplotu pre jednotlivé miestnosti.
Ďalšou praktickou funkciou je detská poistka, pri ktorej môžete tlačidlá na hlavici uzamknúť. Nehrozí vám tak zmena vašich nastavení deťmi, ktoré spravidla lákajú tlačidlá všetkých druhov.

Tieto hlavice sa oplatí inštalovať najmä do väčších rodinných domov a tam, kde sú zvyčajne rôzne požiadavky na teplotu v miestnosti.

Digitálna hlavica vie, kedy vetráte

Častou a užitočnou funkciou digitálnych termostatických hlavíc je automatické rozpoznanie vetrania. V okamihu, keď otvoríte okno a vzduch v miestnosti sa ochladí, rozpozná bežná termostatická hlavica nižšiu teplotu, otvorí ventil a vy tak kúrite úplne zbytočne. Digitálna hlavica s touto funkciou vetranie rozpozná a, naopak, ventil radiátora zavrie. Ďalšou užitočnou funkciou je automatická letná údržba. Hlavica počas dlhej nečinnosti radiátora občas sama pretočí ventil.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov