ČAKAJTE PROSÍM...

Dá kúrenie stop vlhkosti vo vašej domácnosti?

Viete, aká je ideálna vlhkosť vzduchu v domácnosti a ako na ňu vplýva vykurovanie? Čo je potrebné robiť, ak je vlhkosť príliš vysoká?
vlhkost_kurenie

Aká je ideálna vlhkosť?

Jedna štvorčlenná rodina počas bežných domácich aktivít vyprodukuje denne až 15 litrov vodnej pary. Optimálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozpätí 45 až 60 percent. Pri teplote 20°C by nemala byť vlhkosť vyššia ako 50 percent, pretože pri vyššej vlhkosti dochádza k tvorbe plesní. Nadmerná vlhkosť (nad 60 v domácnostiach už ohrozuje zdravie a znižuje hodnotu stavby.

Vlhkosť sa dá znižovať jednoducho

Medzi najznámejšie a najjednoduchšie spôsoby zníženia vlhkosti patrí ohrievanie a vetranie. Podstatou je zvýšenie teploty vzduchu, ktorý pojme viac vlhkosti a jeho následne vyvetranie. Studený vzduch obsahuje menej vlhkosti ako teplý vzduch a keď sa zohreje, má tendenciu brať vlhkosť zo svojho okolia - zo stien.

Preto je vetranie neoceniteľný spoločník pri zbavovaní sa vlhkosti. Odporúčame vetrať pravidelne a vo „veľkom štýle“, to znamená, že okná nenecháte pootvorené niekoľko hodín, ale radšej ich otvoríte všetky a dokorán na pár minút. Nevýhodou tejto metódy je každopádne určitá strata tepla, čím sa zvyšujú náklady na vykurovanie.

Jednou z chýb je vypínanie kúrenia v noci alebo počas vašej neprítomnosti. Stačí znížiť teplotu na úsporných 16–18°C, ale nie na dlhšie ako 4 až 5 hodín. Ak kúrenie úplne vypnete, múry vychladnú a trvá dlhšie, kým sa opäť ohrejú. Okrem zvýšených nákladov na vykurovanie má takéto správanie za dôsledok aj zvýšenie vlhkosti v miestnosti. Uvedomte si, že každý 1°C naviac zvýši tieto náklady na kúrenie asi o 6

Každá miestnosť by mala mať špecifickú teplotu. Optimálna teplota pre obývacie miestnosti je 20–22°C, v spálni je dobre v noci udržiavať teplotu 18°C a v kúpeľni 22–24°C.

Keď je vetranie nestačí

Výbornou možnosťou sú tiež termostaty, regulátory a odvlhčovače vzduchu. Používanie odvlhčovačov je jednoduché a efekt možno vidieť už po niekoľkých hodinách. Dokážu si poradiť dokonca aj s vlhkosťou vzduchu nad 90 percent. Pri malých výkyvoch vlhkosti môžete skúsiť tabletky fungujúce ako pohlcovače vlhkosti.
ceresit stop vlhkosti

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov