ČAKAJTE PROSÍM...

Čo všetko obnáša inštalácia podomietkovej batérie?

Podomietkové batérie sú dnes vďaka svojmu modernému dizajnu a veľkej variabilite v ich použití veľmi obľúbené. Čo všetko ale potrebujete vedieť, kým si takúto batériu kúpite? O tom sa niečo dozviete v dnešnom článku.
podomietkové batérie
V prípade podomietkových batérií sa všetky rozvody vody (aj k spotrebičom pripojeným na batériu) vedú v stene. Preto, ak chcete len vymeniť starú klasickú batériu za novú bez búrania, toto riešenie nie je pre vás. Ak ale rekonštruujete celú kúpeľňu alebo zariaďujete novú, môžete o podomietkových batériách uvažovať.

Z čoho sa skladá podomietková batéria?

Podomietková batéria sa skladá z dvoch základných častí:
 • podomietkového telesa – môže to byť mosadzné teleso alebo plastový univerzálny box, do ktorého sa mosadzné teleso vkladá. V telese je v závislosti od typu batérie osadená kartuša na zmiešavanie vody, termostat, prepínač,
 • nadomietkový funkčný diel – obsahuje krytku batérie a ovládaciu páku (prípadne rukoväte, tlačidlá).

Každé podomietkové teleso má dva prívody vody – na teplú a studenú a rôzny počet vývodov.

Umiestnenie podomietkovej batérie

Podomietkové batérie nájdu svoje využitie hlavne v sprchových kútoch a pri vaniach. Ako sa dajú použiť a čo všetko na ne vieme napojiť?

Sprcha

Batéria s jedným vývodom – na takúto batériu vieme pripojiť jeden spotrebič – ručnú alebo hlavovú sprchu.

Batéria s dvoma vývodmi – takáto batéria je najčastejším riešením. Pripojiť k nej vieme dva spotrebiče – najčastejšie ručnú a hlavovú sprchu.
batéria s dvoma vývpdmi
Batéria s tromi vývodmi – v prípade, že by ste chceli do sprchy aj bočné trysky, takáto batérie je práve pre vás.
batéria s tromi vývodmi

Vaňa

Batéria s dvoma vývodmi – najčastejšie prevedenie – na takúto batériu sa napája napúšťanie vane cez výtokové rameno alebo prepad sifónu a ručná sprcha.

Batéria s tromi vývodmi –v prípade, že je na vani vaňová zástena a chcete aj hlavovú sprchu, budete potrebovať práve takúto batériu.

Príslušenstvo

K podomietkovej batérii následne potrebujete ďalšie príslušenstvo, ako je hlavová sprcha so sprchovým ramenom, kolienko s prívodom vody na hadicu k ručnej sprche alebo rovno držiak sprchy s integrovaným prívodom vody, ručnú sprchu, sprchovú hadicu, výtokové rameno na napúšťanie vane alebo sifón s napúšťaním cez prepad.

Inštalácia

V prípade, že si vyberiete podomietkové batérie, je potrebné o tom informovať inštalatéra predtým, ako začne robiť rozvody vody. Podomietkové teleso sa osádza priamo do steny a potrebujete ho mať už k dispozícii, aby sa mohlo pripojiť. Vývody bývajú závitové – G 1/2” alebo G 3/4”. Použiť sa teda dajú štandardné prechodky podľa toho, z akého materiálu máte rozvody vody. Na podomietkové teleso potrebujete v stene minimálne 6-7 cm (záleží od výrobcu).

Niektoré batérie sa kupujú ako komplety – podomietkové mosadzné teleso vrchný diel. Ak ešte nemáte vybraný presný dizajn a sériu batérií, môžete siahnuť po univerzálnom plastovom boxe, ktorý má navyše výhodu pohodlnejšej montáže a vrchný diel si vybrať dodatočne. V takomto prípade ale vždy platí, že vrchný diel musí byť od rovnakého výrobcu ako box kvôli kompatibilite.

Tipy na záver

Z našej ponuky vyberáme niekoľko zaujímavých tipov:

MZ Cinque 066 SET, ktorý obsahuje:
 • podomietkovú batériu s prepínačom,
 • hlavovú sprchu so sprchovým ramenom,
 • držiak sprchy s prívodom vody,
 • ručnú sprchu,
 • sprchovú hadicu,
 • cena - 214,91 €.
mz cinque set
Ravak CR 067 trojcestná termostatická a R-box 071.50
 • vhodná na pripojenie troch spotrebičov,
 • termostat, ktorý je ideálny do sprchového kúta,
 • cena s R-boxom – 249,76 € s DPH.
ravak chrome cr 067
Teorema Good Life 86010
 • páková podomietková batéria s prepínačom,
 • dva vývody,
 • cena 81 € s DPH.
good life 86010
Podomietkové batérie sú z hľadiska dizajnu a variability výborným riešením pre vašu novú alebo rekonštruovanú kúpeľňu. Ak by ste potrebovali poradiť s výberom alebo kompatibilitou príslušenstva, neváhajte nás kontaktovať.
kontakt

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov