ČAKAJTE PROSÍM...

Čo je sifón a čo šifón? Takýto je rozdiel v použití

Miesto sifónu v domácnosti je azda všetkým jasné. Nájdeme ho v kuchyni alebo v kúpeľni, v mieste odtoku vody. No poznáte aj významy výrazu „šifón”? Nie je totižto len jeden… Pozrime sa, aký rozdiel narobí vo význame jeden dĺžeň.

sifón v kuchyni


Šifón – definície

1. Textil

Väčšine z nás sa pravdepodobne vyjaví pri tomto výraze látka. Ide o ľahučkú a priehľadnú tkaninu na výrobu spoločenských šiat či šálov.

Tkanina zvaná šifón je zvyčajne upradená z polyesteru, bavlny alebo hodvábu a má jemný zrnitý vzor.


2. Kuchynské náčinie

Šifón sa používa tiež na prevod tekutín z jedného nádobia do druhého bez prenosu pevných častíc alebo sedimentov. Tento nástroj býva užitočný pri príprave polievok alebo omáčok.


3. Laboratórny nástroj

Šifón je takisto zariadenie, ktoré sa používa na bezpečný a presný prenos chemikálií z jednej nádoby do druhej. Umožňuje manipuláciu s kvapalinami bez toho, aby sa do nich dostali pevné častice alebo sa nejako inak kontaminovali.

S týmto pojmom sa okrem zmienených významov ešte môžete stretnúť aj v hudbe či geológii.


Sifón – definícia

V oblasti sanitárnej techniky je sifón zakrivená trubica, ktorej účelom je okrem odtoku vody vytvoriť tesnenie brániace výparu z kanalizačného systému a zároveň zabrániť unikaniu nepríjemných zápachov z kanalizačného potrubia späť do budovy.

Jeho miesto je pod každým umývadlom, drezom, vaňou alebo sprchou. Takisto pri práčke, umývačke riadu, či kondenzačnom kotle.


Aké typy sifónov poznáme?

1. Podľa miesta použitia

 • Umývadlové sifóny – používajú sa na zachytávanie odpadových vôd pod umývadlami, zabraňujú unikaniu zápachov.
 • Drezové sifóny – slúžia na zachytávanie odpadových vôd v kuchynských drezoch a zabránenie unikaniu zápachov.
 • Vaňové sifóny – inštalujú sa pod vaňou na odvod odpadových vôd a tiež na izoláciu kanalizačných plynov.
 • Sprchové sifóny – inštalujú sa v sprchách alebo sprchových vaniach rovnako na odvod odpadových vôd a zabránenie unikaniu zápachov.

Okrem toho existujú ešte sifóny na klimatizáciu, do akvária, či na prečerpanie paliva z jednej nádrže auta do druhej.

Vyberte si sifón na umývadlo, vaňu, či sprchový kút správne. Nasmeruje vás aj tento manuál.


2. Podľa materiálu

Môžete si vybrať plastový alebo kovový. Každý z nich má nejaké tie výhody i nevýhody:

 • Plastový sifón – je odolný voči korózii, jednoduchý na inštaláciu, býva lacnejší, väčšina štandardných výrobcov garantuje záťaž až do 90 °C, môže však byť menej pevný a nie príliš esteticky príťažlivý.
 • Kovový sifón – je odolný voči teplotám, tlaku a fyzickej námahe, vyzerá lepšie, má dlhú životnosť, na druhej strane je náchylný na koróziu, ťažší na inštaláciu i manipuláciu, takisto drahší. Avšak pozor, niektoré kovové sifóny môžu mať vnútri zapracovaný tenučký plast, ktorý sa rýchlo roztopí…


Podľa konštrukcie sifónu

 • Vlnité sifóny – vyrobené z plastu so zloženou konštrukciou, najvhodnejšie pre umývadlo do kuchyne, dajú sa akýmkoľvek spôsobom ohýbať a umiestniť takpovediac kamkoľvek, na druhej strane sú náchylnejšie na upchávanie a treba ich častejšie čistiť.
 • Potrubné sifóny – vo forme zakrivenej trubice vyrobenej z kovu alebo vysoko kvalitného plastu, majú tvar U alebo S, vďaka hladkému povrchu sa nezanášajú, avšak vyžadujú dostatok voľného priestoru pod umývadlom.
 • Fľašové sifóny – vyrobené z rôznych kovov a so špeciálnou bankou, ktorá tvarom pripomína fľašu, môžu sa inštalovať na umývadlách, sprchách, práčkach či umývačkách riadu.
 • Ploché sifóny – používajú sa pri malých kúpeľniach, kde nie je možné inštalovať klasické sifóny, bývajú vytvorené najmä z plastu. 
 • Suché sifóny – zabraňujú stagnácii vody v trubici, aby nedochádzalo k nepríjemnému zápachu, často sa používajú v letných chatkách, či na iných miestach, kde je obmedzený prívod vody.

Hľadáte aj vy nejaký sifón do domácnosti? Vyberte si do kuchyne či kúpeľne z ponuky nášho e-shopu PVM Systém. V prípade otázok a nejasností sme vám k dispozícii.

Ochotne poradíme a nasmerujeme.


Najobľúbenejšie sifóny v našej ponuke


AKCIA

Kód: 119565

21,12 €
Zľava   10 %
23,46 €
  ks
AKCIA

Kód: 500004542

11,08 €
Zľava   7 %
11,90 €
  ks

Kód: 11647

4,73 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov