ČAKAJTE PROSÍM...

Čerpadlo na čistenie (odpieskovanie) studne: Podľa čoho si vyberať?

Pýtate sa, kedy pristúpiť k čisteniu a odpieskovaniu studne? Zaujíma vás, koľko asi trvá tento proces a aké čerpadlo si k nemu zaobstarať? Závisí to najmä od typu studne a miery znečistenia. Iné čerpadlo si zvolíte na čistenie vŕtanej studne a iné pre kopanú alebo narážanú studňu. Pozrite sa, aké možnosti sú aktuálne na trhu k dispozícii.


studňa a jej odpieskovanie čerpadlom


Kedy pristúpiť k čisteniu studne?

Určite nielen vtedy, keď sa cez vašu záhradu prevalí veľká voda. Čistenie a dezinfekciu studne by mal aspoň raz za pár rokov vykonať každý.

Je totiž potrebné sa zbaviť škodlivých nečistôt a hrubých sedimentov, prípadne tiež drobných živočíchov.


Ako dlho trvá čistenie studne?

Celý proces odstránenia piesku, štrku a iných nečistôt trvá zvyčajne 3 až 4 hodiny. Potom sa ešte pristupuje k dezinfekcii.

Čo budete potrebovať:

  • Savo alebo iný dezinfekčný prípravok,
  • kefu na čistenie stien a dna,
  • čerpadlo v závislosti od druhu studne,
  • jemný štrk.


Čerpadlo na čistenie kopanej studne

Keďže hĺbka takejto studne býva okolo 4 až 6 metrov, čistí sa pomerne jednoducho. V niektorých prípadoch to dokážete aj svojpomocne mechanicky, prípadne s pomocou technikov.

Takéto odstránenie nečistôt a usadenín by sa malo vykonávať aspoň raz za 5 rokov. Čo sa týka čerpadiel, do kopanej studne sú vhodné povrchové – sacie alebo odolné ponorné vretenové.

V prípade priveľkého znečistenia zvoľte radšej lacnejšie tlakové čerpadlo, ktoré zvládne túto špinavú robotu. :)

čerpadlo na čistenie kopanej studne

Čerpadlo na čistenie vŕtanej studne

Ide o najrozšírenejší typ studne, ktorý by sa mal v záujme udržania vysokej kvality vody a výdatnosti zdroja čistiť raz za 5 až 8 rokov. Avšak k tomuto kroku treba pristúpiť tiež vtedy, keď spozorujete zníženú kvalitu vody alebo dlhodobo nižší tlak.

Do vŕtanej studne budete potrebovať čerpadlo s užším priemerom (aspoň o 10 milimetrov menším než vnútorný priemer vrtu) a so zodpovedajúcim výtlakom.

Pri zvýšenom obsahu piesku vo vode sa vám hodí ponorné tlakové čerpadlo s plávajúcimi obežnými kolami, ktoré je odolnejšie voči týmto čiastočkám a abrazívam a je vhodné aj do nových vrtov.

Ideálnou voľbou sú aj ponorné čerpadlá s oceľovým hnacím ústrojenstvom – vďaka odolnému materiálu vydržia aj v agresívnom prostredí. V prípade veľmi zanesenej vody stavte na kalové čerpadlo, vybavené mriežkou na zadržanie nečistôt a špeciálne skonštruované tak, aby ho mechanické častice nepoškodili.

Pokiaľ je znečistenie len mierne, máte na výber spomedzi mnohých vretenových, či lacnejších vibračných čerpadiel s veľmi jednoduchým ovládaním a nízkou spotrebou energie.

čerpadlo do vŕtanej studne na jej čistenie

Čerpadlo na čistenie narážanej studne

Pri tomto type studní sa používa na prvotné vyčistenie buď lacnejšie tlakové čerpadlo, ktoré vám nebude ľúto znehodnotiť, alebo špeciálne povrchové samonasávacie čerpadlo so zabudovaným ejektorom.

Dokáže dotiahnuť vodu aj cez menšiu vzduchovú bublinu, avšak sanie čerpadla musí byť vzduchotesne spojené s vyústením narážanej studne, aby neťahalo falošný vzduch.

Silnou stránkou týchto čerpadiel sú mosadzné obežné kolá a liatinová konštrukcia, ktoré zabezpečujú dlhú životnosť a bezporuchovú prevádzku