ČAKAJTE PROSÍM...

Čerpadlo do vŕtanej studne: Ako hlboko ho dávať a v čom sa líši od ostatných?

Viete, ako hlboko umiestniť čerpadlo do vŕtanej studne? Aké sú pravidlá a na čo si dať pozor? A vôbec, ako si zvoliť to správne čerpadlo do vŕtanej, resp. kopanej studne? Priblížime vám rozdiely medzi dostupnými riešeniami a nevynecháme tipy, ktoré by ste mali zohľadniť pri kúpe.

montaz cerpadla do studne


Aj keď je odpoveď komplikovanejšia, odporúčame sa držať zlatého pravidla nepokladať ponorné čerpadlo na dno vŕtanej studne, umiestnite ho tak 30 až 50 centimetrov nad dnom.


Možnosti čerpadiel do studne

Čerpadlá do studne možno rozdeliť do dvoch kategórií. Prvou sú povrchové samonasávacie, čiže vodárne. Druhou kategóriou sú ponorné čerpadlá, tzv. ponorky, umiestnené priamo v studni.

Líšia sa v minimálnej hĺbke, kam sa dokážu dostať a fungovať.


1. Domáce vodárne

Tento druh čerpadiel sa používa pri menších hĺbkach. Domáce vodárne dokážu nasávať vodu do hĺbky maximálne 8 metrov. Proces je riadený tlakovým spínačom, ktorý reguluje zapínanie čerpadla. Inštalujú sa do búdky, šachty alebo do domu.

Vodáreň sa umiestni do objektu, vodu zo zdroja nasáva potrubím. V studni či na vrte sa inštaluje len sací kôš so spätnou klapkou, prípadne ochrana proti chodu na sucho.

Kedy sa hodia?

Zabezpečujú dodávku vody všade tam, kde nie je k dispozícii prístup do vodovodnej siete. Slúžia na zabezpečenie pitnej alebo úžitkovej vody zo studne, nádrže alebo iného zdroja.

Oceníte ich v dome, ale aj na chalupe.


2. Ponorky

Práve ponorky dokážu čerpať vodu aj z oveľa väčšej hĺbky než 8 metrov (pri drahších a kvalitnejších je to aj niekoľko desiatok metrov). Sú konštrukčne riešené tak, aby boli sústavne ponorené pod vodnou hladinou.

Pracujú na princípe výtlaku, prostredníctvom ktorého vytláčajú vodu hore. Pozor si treba dať na priemer, aby nedošlo k zaseknutiu v studni pri vyberaní čerpadla. 

Kedy sa hodia?

Budú vám skvelými pomocníkmi, ak máte vŕtanú studňu a vodu potrebujete čerpať len občas.


Pozor na typ studne

Pri voľbe čerpadla sa zamyslite aj nad typom vašej studne. Máte kopanú alebo vŕtanú? Záleží na tom...

  1. Kopaná studňa - Pokiaľ máte plytšiu kopanú studňu s pitnou vodou len niekoľko metrov pod povrchom, bude vám stačiť domáca vodáreň.
  2. Vŕtaná studňa - Ponorné čerpadlo môžete využiť aj v menších hĺbkach, pozor však na nečistoty, ktoré môžu skrátiť jeho životnosť.

V prípade, ak máte vodu oveľa nižšie, alebo tá povrchová nie je dostatočne kvalitná, je potrebné čerpať z oveľa hlbších vrtov prostredníctvom ponoriek. Pozor si dajte aj na priemer čerpadla, pretože vŕtané studne sú výrazne užšie.


Ako správne umiestniť a namontovať čerpadlo do studne?

Čerpadlo by ste mali zvoliť s prihliadnutím na:

  • hĺbku studne,
  • priemer vrtu a
  • prietok.

Pred jeho umiestnením sa tiež uistite, či máte:

  1. Dostatočne dlhý napájací kábel - Zvyčajne sa dostanete k riešeniam s dĺžkou 20 – 30 metrov, takže pre hlbšie studne musí byť kábel vysunutý.
  2. Ďalej budete potrebovať hadicu/trubicu, ktorú pripojíte k čerpadlu. Opäť nezabudnite na jej dostatočnú dĺžku.
  3. K hadici si zaobstarajte aj spojky a kolená, v závislosti od toho, kam ju vediete. Minimálne spojku na pripojenie hadice k čerpadlu a kolena k vývodu zo studne.

Ak používate polyetylénovú hadicu na ponorné čerpadlo vo vŕtanej studni, to nesmie byť zavesené na nej. Použite radšej lano z umelých vlákien, pri ktorom nehrozí korózia. Nikdy ho nepripevňujte k napájaciemu káblu alebo hadici, pretože sa môže natiahnuť.

Radšej ho prichyťte oddelene, v hornej časti studne pomocou háčika alebo kotvy.

Čo sa týka elektrického kábla, ten môžete pripevniť k hadici. Hadica čerpadla by zas nemala byť pri upevnení napnutá. Čerpadlo visí iba na závesnom lane, nie na hadici. Nakoniec pomaly spustite ponorné čerpadlo do vyvŕtanej studne závesným lanom.

Niekto by mal zatiaľ držať hadicu a elektrický kábel tak, aby sa nezasekli alebo nepoškodili o okraj studne.

Nezabudnite, ponorné čerpadlo nesmie ležať na dne vŕtanej studne, umiestnite ho tak 30 až 50 centimetrov nad dnom. 

Obzeráte sa po domácich vodárňach, čerpadlách alebo príslušenstve (tlakové nádoby, spínače, filtre, náhradné diely)? Neváhajte navštíviť náš e-shop PVM Systém. Nájdete tu všetko, čo potrebujete.

V prípade nejasností vám radi pomôžeme.


Najobľúbenejšie ponorné čerpadlá


Kód: 128391

70,00 €
  ks

Kód: 700000672

102,29 €
  ks
AKCIA

Kód: 981004

326,03 €
Zľava   5 %
343,19 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov