ČAKAJTE PROSÍM...

Bojler na ohrev vody: ako vlastne funguje a podľa čoho si vybrať?

Dnes už si život bez teplej vody nevieme a ani nechceme predstaviť. A práve tento komfort nám zabezpečuje ohrievač vody – zariadenie v tvare valcovitého bubna s tlakovou nádobou. Pýtate sa, ako vlastne funguje taký bojler alebo podľa čoho si ho vybrať? Poradíme vám.


nastavenie fungujúceho bojlera na ohrev vody


Z čoho sa skladá bojler

Zásobníkový ohrievač vody, ľudovo nazývaný bojler, je tradičným zdrojom teplej vody pre rodinný dom alebo byt. Jeho hlavnými časťami sú:

 1. tlaková nádoba, ideálne opatrená poistným ventilom a spätnou klapkou (často aj senzorom), ďalej
 2. ohrievacie teleso a
 3. termostat.


Ako funguje bojler?

V prípade elektrických bojlerov sa energia premieňa na teplo prechodom elektriny cez odolný materiál. Postup je pomerne jednoduchý:

 1. Nádrž sa cez prívodné potrubie naplní vodou z vodovodu.
 2. Následne sa zohreje na požadovanú teplotu. 
 3. V prípade poklesu teploty pod prednastavený prah sa automaticky doohrieva. Upozorní na to termostat a následne sa spustí spínač, umožňujúci prúdenie elektriny do vykurovacieho telesa.
 4. Keď systém zistí, že voda dosiahla správnu teplotu, celý proces sa vypne.
 5. Po vyprázdnení sa bojler začne dopĺňať studenou vodou, ktorá sa následne opäť zohreje.

Voda sa buď pripravuje v zásobníku priamo (horák, elektrická špirála), alebo sa teplo privádza nepriamo z externého primárneho zdroja (kotol, solár, fotovoltika). V druhom prípade zásobník funguje ako výmenník, kde ohriata voda cirkuluje v špirále zásobníka a odovzdáva teplo studenej vode.

Vodu si viete zohriať na teplotu od 55 do 85 °C, avšak konkrétne čísla závisia od typu bojlera a možností termostatu.

Pokiaľ bývate v byte, kde sa využíva voda z centrálneho ohrevu, horná hranica je 60 stupňov. Všeobecne platné energeticky friendly optimum pre domácnosť sa pohybuje od 55 do 65 °C.

Pozor, nikdy nezapínajte prázdny ohrievač!

Pred zapnutím nového zariadenia je veľmi dôležité, aby v ňom bola napustená voda. Otvorte uzatvárací ventil v prívodnom vedení aj ventil teplej vody na príslušnej armatúre (kohútik) a nechajte ich otvorené dovtedy, kým sa zariadenie nenaplní a neodvzdušní.

Viac o fungovaní bojlera si môžete pozrieť i v nasledujúcom videu.


Údržba bojlera

Ako funguje bojler už viete, no čo jeho údržba? Potešíme vás, nie je to nič náročné. Tieto zariadenia si spravidla nevyžadujú špeciálnu údržbu. Maximálne ochranu pred vodným kameňom a izoláciu (napríklad polyuretánová s hrúbkou 5 až 8 cm) ako prevenciu pred znížením výkonu.

Aby zásobník nezhrdzavel, je potrebné ho chrániť nátermi proti korózii (napríklad epoxidovými).


Typy bojlerov na trhu alebo podľa čoho si vyberať

Pri výbere vhodného bojlera pre ohrev vody do vašej domácnosti je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Patria sem:

 1. nielen typ,
 2. ale aj účel,
 3. výkon,
 4. objem,
 5. umiestnenie a
 6. počet ľudí v domácnosti. 

Pre vypočítanie vhodného objemu bojlera vynásobte priemernú spotrebu vody počtami členov domácnosti. Obvykle sa udáva, že jeden človek spotrebuje asi 60 litrov teplej vody za deň. 

Veľkosť kúpeľne, do ktorej idete bojler umiestniť, je tiež kľúčová.

Pozor, aby sa vám tam vybraný model zmestil a tiež dbajte na to, aby nebol priďaleko od miesta výdaju vody a nemali ste veľké tepelné straty. 

Malý ohrievač s objemom do šiestich litrov vám postačí v prípade, ak potrebujete teplú vodu len v kuchynke či kúpeľni na malom byte alebo niekde na chate. Bojlery s väčším objemom (100 litrov a viac) prichádzajú do úvahy pre pokrytie potrieb viacčlennej domácnosti.

Najčastejšie ľudia kupujú zariadenia v objeme 80 až 160 litrov

Čo sa týka výkonu, na trhu nájdete zariadenia na škále 3,5 až 24 kW. Najnižšie čísla postačia pri využití napríklad nad drez. Pre viac odberných miest už budete musieť staviť na výkon minimálne 10 až 12 kW.


Delenie podľa zdroja energie

 1. Elektrické bojlery – vyžadujú pevné zapojenie na elektrickú sieť a fungujú na princípe ohrievania vody telesom. Vďaka elektronickej regulácii je možné nastaviť maximálnu teplotu aj rýchlosť ohrevu. Na trhu ich je dostať v podstate v každom objeme.
 2. Plynové bojlery – konštruované s výhodnou plynulou reguláciou výkonu, Low NOx technológiou (vodou chladený vysokoúčinný horák kotla, zabezpečujúci zníženie emisií) a odvodom spalín do komína.
 3. Kombinované bojlery – vodu ohrievajú nielen prostredníctvom elektrickej energie, ale aj plynu či solárnych panelov. Kombinujú v sebe viaceré cesty pre ohrev a vďaka tomu sa dajú regulovať aj náklady. 
 4. Akumulačné bojlery – využívajú princíp akumulácie nadbytočného tepla z iného zdroja. Akumulujú ho napríklad z tepelného čerpadla, kotla alebo solárnych panelov.


Delenie podľa typu ohrevu vody

 • Prietokové – zohrievajú vodu počas prietoku, tá teplá je k dispozícii v čase reálneho používania. 
 • Zásobníkové – držia teplú vodu v zásobe, vďaka čomu je k dispozícii ihneď až do vyčerpania, následne ohrievajú nové zásoby vody.
 • Tlakové – odoberajú teplú vodu z viacerých miest.
 • Beztlakové – vodu čerpajú iba z jedného konkrétneho zdroja.


Delenie podľa typu umiestnenia

 • vertikálne,
 • horizontálne stojaté,
 • závesné,
 • užšie riešenia,
 • širšie riešenia.


Tepelné čerpadlo ako efektívna alternatíva

Áno, aj malé tepelné čerpadlo sa vám vie v domácnosti postarať o teplú vodu. Je dokonca niekoľkokrát efektívnejšie než elektrický bojler. Z jedného kilowattu elektrickej energie vyrobí tri kilowatty tepla.

Hoci si vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu, následná prevádzka vás vyjde lacnejšie, pretože teplo odoberajú zo vzduchu.

Majte vždy k dispozícii dostatok teplej vody i vo vašej domácnosti. Vyberte si ten správny bojler s potrebným objemom a výkonom, na ktorý sa môžete spoľahnúť, prípadne stavte na ešte efektívnejšie tepelné čerpadlo.

Obe zariadenia nájdete v ponuke e-shopu PVM Systém. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.


Najobľúbenejšie elektrické ohrievače vody


AKCIA

Kód: 360795

192,10 €
Zľava   15 %
226,00 €
  ks
AKCIA

Kód: 360810

192,10 €
Zľava   15 %
226,00 €
  ks
AKCIA

Kód: 36085

264,35 €
Zľava   15 %
311,00 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov