ČAKAJTE PROSÍM...

Bezproblémový ohrev vody v každej situácii s elektrickým ohrievačom

Elektrický ohrievač je jedným z najčastejších spôsobov ohrevu vody v rodinných domoch, bytoch, chalupách, kanceláriách a ďalších objektoch. Dôvodom je veľká variabilita modelov a tiež cenová dostupnosť ohrievačov oproti napríklad plynovým ohrievačom vody. Predstavme si elektrické ohrievače bližšie.

elektrický ohrev vody

Rozdelenie elektrických ohrievačov

Základné rozdelenie elektrických ohrievačov je na zásobníkové a prietokové.

Prietokový ohrievač vody má výkonnú elektrickú špirálu, ktorá zohrieva vodu okamžite pri jej prechode ohrievačom. Nevýhodou je ale vyššia spotreba elektrickej energie. Najviac sa používajú malé prietokové ohrievače s vodovodnou batériou určené ku kuchynskému drezu.
prietokový ohrievač

Zásobníkové ohrievače sa vyrábajú v rôznych veľkostiach – väčšinou od 5 litrov do 200 litrov. Malé objemy od 5 do 15 litrov sú vhodné do kuchýň k drezom. Niektoré sa dodávajú spolu s vodovodnou batériou.
malý zásobníkový ohrievač

Väčšie objemy sú potom určené pre ohrev vody na sprchovanie, kúpanie a zásobovanie teplou vodou celého rodinného domu alebo bytu. V závislosti od objemu potom postačujú pre viacčlenné rodiny. Napríklad pre rodinu s dvoma dospelými a dvomi deťmi je vhodný ohrievač s objemom 120 litrov. Pre víkendové chalupy s jednou sprchou sa zase hodia ohrievače s objemom od 20 do 50 litrov.
zásobníkový ohrievač vody

Konštrukcia a technická výbava ohrievačov

Hlavnou časťou ohrievača je izolovaná smaltovaná nádrž. Od kvality jej prevedenia a materiálu závisí životnosť ohrievača. Na ohrievače Elíz, Dražice a Tesy, ktoré nájdete u nás v e-shope, je záruka na nádrž u väčšiny modelov 5 rokov.

V každom ohrievači ďalej nájdete elektrickú špirálu, ktorá zohrieva vodu v nádrži, termostat na nastavenie teploty a tepelnú poistku. Elektrické špirály sú rôzne – od obyčajných ponorených priamo vo vode až po špirály v keramickom puzdre, ktoré do styku s vodou neprídu, a teda vydržia „pracovať“ dlhší čas.
špirála v keramickom puzde

Z vonkajšej časti na ohrievači nájdete ovládanie termostatu, vypínač, teplomer a vývody na teplú a studenú vodu. K žiadnemu by nemal chýbať pribalený poistný ventil, ktorý slúži na uvoľnenie zvýšeného tlaku v systéme pri zohrievaní vody.

Inteligentné ohrievače

Áno, aj elektrický ohrev vody vie byť inteligentný. Ohrievače s elektronickým ovládaním sa prispôsobia užívateľovi a ohrievajú vodu podľa jeho potrieb a spotreby. Každý deň vyberajú najvhodnejší režim ohrevu vody tak, aby zaistili čo najnižší účet za elektrinu. Dokážu takto ušetriť až štvrtinu nákladov.
inteligentný elektrický zásobníkový ohrievač

U nás v PVM systém máme s ohrievačmi dlhoročné skúsenosti. Ak potrebujete poradiť s výberom, neváhajte nás kontaktovať.

kontakt

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov