ČAKAJTE PROSÍM...

Aký plynový kotol potrebujete? Poradíme vám

Plynový kotol predstavuje jedno z mnohých zariadení, ktoré slúžia najmä na vykurovanie domácností a iných priestorov. Na rozdiel od ostatných riešení má však tú výhodu, že pri spaľovaní paliva, najčastejšie zemného plynu, nevznikajú sadze ani popol.
Kotol
Možno váš plynový kotol dosluhuje a plánujete kúpiť nový. Lenže, ako zistiť, ktorý typ je pre vašu domácnosť najlepší a najúspornejší? Čo všetko treba okrem ceny zohľadniť pri výbere? A ako by mala prebiehať inštalácia?

Plynový kotol a jeho výhody

Plynové kotly sú medzi užívateľmi stále rozšírenejšie. Predstavujú pohodlné vykurovanie a ohrev vody. Majitelia ocenia aj ľahkú reguláciu a jednoduchú obsluhu.

Medzi ďalšie výhody kúrenia plynom patrí najmä ekologickosť a vysoká výhrevnosť zemného plynu. Zaobstaraním nového kotla klesnú vaše výdavky na vykurovanie. Moderné plynové kotly sú totiž efektívnejšie.

Aký druh vybrať?

Najprepracovanejším a najúspornejším zariadením je kondenzačný kotol. Má najlepší systém spaľovania plynu, ktorý momentálne nájdete na trhu. Hoci je jeho cena vyššia, návratnosť investície je zhruba do 5 – 6 rokov. Lepšie totiž dokáže využiť vzniknuté teplo. Normálne by toto teplo uniklo preč v podobe pary. V prípade kondenzačného kotla sa horúce spaliny vo výmenníku kondenzujú a dodatočne tak ohrievajú vykurovaciu vodu. Aby ale kondenzačný kotol správne fungoval a šetril peniaze, musíte kúriť na nízku teplotu. Jeho maximálna účinnosť je pri teplotnom spáde zhruba 50/30 °C do 55/35 °C.

Kondenzačné plynové kotly postupne nahrádzajú klasické teplovodné kotly. Tie majú nižšiu cenu, ale vyššiu spotrebu energie. Preto sa z dlhodobého hľadiska neoplatia. V súčasnosti ich odporúčame používať len v starých domoch, v ktorých by boli stavebné úpravy, potrebné pre fungovanie kondenzačných kotlov, príliš nákladné.

Plynové kotly rozlišujeme ďalej na stacionárne a závesné. Výhodou závesných kotlov je, že šetria miesto. Závesný kotol je preto obľúbeným riešením do rodinného domu. Môžete ho umiestniť tam, kde sa dá pripojiť k odvodu spalín.

Stacionárne kotly voľte v prípade, keď máte k dispozícii samostatnú technickú miestnosť. Ich výhodou je možnosť vykurovať dom aj bez použitia čerpadla. K obehu vody vtedy dochádza samovoľne. K doprave vody do jednotlivých radiátorov teda nie je potrebná elektrická energia. Ďalšou prednosťou je aj dlhšia životnosť.

Výkon a ohrev

Pri výkone kotla sledujte, či pokryl všetku tepelnú stratu objektu. Tú môže ovplyvniť, napríklad, kvalita strechy, zateplenie alebo poloha samotného domu. Pri kontrole správneho výkonu kotla sa treba obrátiť na projektanta. Pri ohreve vody prostredníctvom plynového kotla je výhodné to, že okrem teplovodnej vody možno súbežne ohrievať vodu spotrebnú (na kúpanie, umývanie riadu). Keď vlastníte prietokový ohrievač, obslúži drez, umývadlo aj vaňu. Pri väčšom odbere si však zaobstarajte zariadenie so zásobníkom.

Cena

Dôležitá je aj suma, ktorú chcete do nového zariadenia investovať. Neporovnávajte však jednotlivé modely len podľa ceny. Finančná výhodnosť by mohla byť len zdanlivá. Kvalitnejšie plynové kotly sú finančne náročnejšie, avšak návratnosť je otázkou niekoľkých rokov. Staršie modely plynových kotlov zas majú drahú prevádzku.

Inštalácia

Z dôvodu správneho a bezpečného fungovania plynového kotla, by ho mal vždy inštalovať kvalifikovaný odborník. Montáž totiž obnáša niekoľko úkonov, ktoré vyžadujú odbornosť a skúsenosti. Keď kotol meníte, je nutné vykonať revíziu dymovodu a v prípade, že nebude vyhovovať, vykonať úpravy. Väčšinou ide o vyvložkovanie, v niektorých prípadoch je nutné vykonať kompletne nové odkúrenie, podľa typu nového kotla.

Po nastavení a odskúšaní plynového kotla sa ešte vykonáva takzvaná vykurovacia skúška, pri ktorej sa kotol nastaví na maximálny výkon a ohrieva celý okruh vykurovania. Zároveň prebieha odvzdušnenie vykurovacieho systému, prípadne sa dolaďujú možné nedostatky v súčinnosti.

Revízie a kontroly

Na čo si musíte dať pozor a nesmiete nikdy zabudnúť, je pravidelná údržba. Revízie môžu predĺžiť životnosť kotla a zvýšiť účinnosť. Pravidelná kontrola, navyše, môže zabrániť tragédii.

Výber plynového kotla nepodceňujte. Len vtedy, keď vezmete do úvahy všetky aspekty, budete mať plynový kotol, ktorý vám zaistí požadovanú tepelnú pohodu a zároveň hospodárnosť prevádzky.

Pred kúpou plynového kotla si vytvorte prehľad o jednotlivých typoch zariadení. Samozrejmosťou by mala byť aj konzultácia s odborníkom, najmä keď sa v tejto oblasti nevyznáte.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov