ČAKAJTE PROSÍM...

Aký plynový kotol na podlahové kúrenie potrebujete?

Plynové kotly majú dlhú životnosť. Spoľahlivo slúžia až 20 rokov. Ponúkajú vysoko účinný a bezpečný spôsob vykurovania, cenovú dostupnosť aj bezobslužnú prevádzku. Nemusíte nikde skladovať tuhé palivo. Ušetríte tak miesto, ktoré môžete využiť na iné účely.
kotol
Nízkoteplotné a najmä kondenzačné kotly majú vysokú účinnosť a nižšiu spotrebu paliva. Sú veľmi dobre regulovateľné vo veľkom rozsahu a dajú sa pripojiť k rôznym typom vykurovacích sústav, ako napríklad radiátorom či podlahovému vykurovaniu. Viete, aký plynový kotol si vybrať na podlahové kúrenie?

Klasický alebo kondenzačný?

Prvou otázkou, ktorú si pri výbere plynového kotla na podlahové kúrenie musíte zodpovedať, je, či dáte prednosť klasickému alebo kondenzačnému plynovému kotlu, ktorý je v súčasnosti veľmi obľúbeným riešením. Dôvodom sú úspory za energie. Odvíjajú sa však od typu vykurovacej sústavy a úrovne zateplenia rodinného domu.

Akú funkciu bude tento kotol plniť?

Pri výbere plynového kotla myslite aj na to, či budete plynom len kúriť alebo aj ohrievať úžitkovú vodu. Podľa spôsobu ohrevu vody delíme plynové kondenzačné vykurovacie kotly na dva základné typy.

Kondenzačný plynový kotol s ohrevom vody cez zásobník má menšie rozmery a zmestí sa aj do nie príliš veľkých miestností či výklenkov. Moderné ovládanie cez displej, elegantný dizajn a dostatočná zásoba teplej vody z neho robia komfortné riešenie pre rodinné domy a početnejšie domácnosti s vyššou spotrebou úžitkovej vody. Medzi jeho najväčšie prednosti patria rýchle ovládanie teploty ohrevu vody, úsporný ohrev pri vyššej spotrebe vody a uchovanie nadbytočného tepla v zásobníku na neskôr.

Kondenzačný plynový kotol s prietokovým ohrevom vody sa hodí do menších domov a bytov. Vodu ohrieva iba v okamihu spotreby. Odpadá vám tak nutnosť zaobstarať si a nainštalovať zásobník s teplou vodou. Obľúbená je aj kombinácia takéhoto plynového kotla s podlahovým vykurovaním.

Kondenzačný kotol je vo všeobecnosti účinný a ekologický. Kým v klasickom plynovom kotli odchádzali spaliny rovno do komína, kondenzačný kotol ich vie ďalej zužitkovať – využíva kondenzáciu vodnej pary obsiahnutú v spalinách. Preto sú kondenzačné kotly veľmi úsporné.

Vyberte si vhodný výkon

Z ekonomického hľadiska je dôležité, aby ste si vybrali kotol so správnym výkonom. Kotol s veľmi nízkym výkonom totiž dom nevykúri. Pokiaľ bude výkon príliš vysoký, kotol bude pracovať so zníženou účinnosťou a s častými štartmi, čo zníži jeho životnosť.

Vhodný výkon by mal určiť projektant na základe tepelných strát budovy a spôsobu prípravy teplej vody. Zváži pritom nielen veľkosť vykurovaného priestoru, ale aj umiestnenie kotla, počet osôb v domácnosti, zateplenie stavby či počet presklených plôch.

Správne zvolený kotol pritom zaistí dostatok tepla aj v najväčších mrazoch. V prechodnom období sa dá jeho výkon primerane znížiť. Práve to umožňuje modulácia výkonu. Po väčšinu roka si tak vystačíte len s 15 až 50 percent nominálneho výkonu kotla.

Myslite na umiestnenie

Dôležité je rozhodnúť sa, či bude kotol stáť na zemi (stacionárny typ) alebo bude zavesený na stene (nástenný, závesný). V interiéri sa ľahšie umiestňujú závesné kotly, ktoré sú menšie a ľahšie. Stacionárne kondenzačné kotly bývajú väčšie – sú vhodné najmä do starších vykurovacích systémov s veľkými vodnými objemami. Potrebujú teda aj väčší priestor, napríklad v technickej miestnosti. Môžete ich však umiestniť aj do predsiene, chodby či kuchyne.

Najmodernejšie kotly sú priestorovo úsporné. Zvyčajne majú elegantný dizajn a nízku hlučnosť, takže im môžete nájsť miesto prakticky kdekoľvek v interiéri. Pokiaľ budete kondenzačný kotol používať aj na prípravu teplej vody, odporúčame vám umiestniť ho v blízkosti odberného miesta, aby ste eliminovali tepelné straty v potrubí.

Ďalším kritériom pri výbere vhodného kotla je odvod spalín a spôsob prívodu vzduchu na spaľovanie. Napríklad do kotolne či kúpeľne treba privádzať vzduch potrebný na horenie cez komín a kotol by mal byť nezávislý od vzduchu v miestnosti. Vo veľkom, dobre vetranom priestore postačuje voľný prívod vzduchu. Odvod spalín je však potrebný vždy.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov