ČAKAJTE PROSÍM...

Ako vymeniť sifón? Jednoduchý návod

Každý drez musí mať sifón, a hoci ho nevidíme, jeho úlohu netreba podceňovať. Okrem vypúšťania vody z drezu totiž zastaví aj pachy z kanalizácie. Podmienkou tiež je, aby ste si vybrali vhodný typ a následne ho správne aj zložili. Preto je výber správneho sifónu veľmi dôležitý. Viete, ako na to?

Keď chcete vymeniť starý umývadlový sifón za nový, väčšinou montáž zvládnete svojpomocne, teda bez pomoci inštalatéra. Ak sú však rozvody vody a odpad riešené atypicky, tak sa radšej obráťte na profesionála.

Jednoduchý návod na výmenu sifónu

Výmenu umývadlového sifónu možno rozdeliť do 4 základných krokov. Inštalácia sa však môže líšiť v závislosti od typu umývadla a konkrétneho sifónu. Vždy sa preto riaďte montážnym návodom, ktorý je priložený k novému sifónu.

1. Demontáž starého sifónu

V prvom rade musíte starý umývadlový sifón demontovať. Uzavrite prívod vody, aby ste nechtiac nepustili vodu vo chvíli, keď bude sifón odšrobovaný. Následne pod umývadlo umiestnite vedro alebo inú nádobu, pretože z odpadu vždy vytečie malé množstvo vody. Odskrutkujte horný závit pri umývadle a hornú časť sifónu z neho vytiahnite. Následne povoľte kryciu rozetu pri stene a opatrne demontujte celý sifón. Očistite napojenie v umývadle aj v potrubí na stene a skontrolujte ich stav.

2. Odmeranie dĺžky a priemeru sifónu

Odpadové potrubie sa štandardne vyhotovuje v dvoch priemeroch. V kúpeľni zrejme máte odpad s priemerom 32 alebo 40 cm. Podľa toho si kúpte aj vhodný typ sifónu. V ďalšom kroku musíte odmerať dĺžku od potrubia v stene, až po odtok umývadla. Ak je nameraná dĺžka podstatne kratšia ako napojovacie potrubie od sifónu, tak ho musíte pomocou pílky skrátiť. 

Môže sa stať, že vzdialenosť od steny k odtoku bude väčšia ako potrubie, ktoré sa štandardne dodáva k umývadlovému sifónu. Vtedy prichádza na rad predlžovací kus pre kovové sifóny. Je dostupný v chrómovom, ako aj bielom lakovanom prevedení.

3. Zasunutie sifónu do potrubia v stene

Keď máte skrátený, resp. predĺžený spojovací diel medzi potrubím a odtokom umývadla na požadovanú dĺžku, skompletizujte celý sifón a upevnite ho do steny. Sifón pevne zasuňte do objímky, nasaďte tesnenie a pevne priskrutkujte zápachový uzáver.

4. Pripevnenie sifónu k umývadlu

V poslednom kroku vás čaká pripojenie sifónu na umývadlo. Zasuňte jeho druhý koniec do objímky odtoku, nasaďte tesnenia a pritiahnite maticu. Všetky časti sifónu pevne dotiahnite a znovu skontrolujte ich pevnosť a tesnosť. Následne opäť zapnite prívod vody a skontrolujte, či voda nepresakuje a bez problémov odteká.

Typy sifónov a materiál

V súčasnosti je 95 % sifónov vyrobených z plastu. Vďaka tomu sú veľmi odolné, praktické, jednoducho sa skladajú a zároveň sú lacné. Plastový sifón je ideálny pod umývadlo či drez. Na trhu však nájdete aj nerezové alebo mosadzné sifóny.

Typ sifónu si vyberte, podľa konštrukcie:

Fľašové sifóny

Tento typ je veľmi kompaktný, vysoký, no veľmi úzky. Preto si vyžaduje častejšie čistenie.

Typ U

Pri sifónoch typu U existuje menšia pravdepodobnosť, že sa upchajú. Preto sa veľmi často nazývajú ako samočistiace. Nie je však pravda, že sa nemôžu upchať. Ak sa tak stane a tento typ sa upchá, je to veľmi nepríjemné. Jediná možnosť, ako sa do sifónu dostať, je tá, že ho musíte celý rozobrať.

Rúrkový s vypúšťacou zátkou

Rúrkový sifón nevyžaduje pravidelné čistenie. Keď sa však tento typ upchá, môžete ho vyčistiť bez väčších problémov.

Úsporný sifón

Ak máte pod umývadlom, resp. drezom málo miesta, je možné zvoliť úsporný sifón. Jeho konštrukcia je natoľko kompaktná, že nezaberie skoro žiadne miesto. Sifón sa inštaluje k stene a využíva maximálny priestor. Určite ho preto využijete vtedy, keď máte málo miesta a potrebujete šetriť každý centimeter.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov