ČAKAJTE PROSÍM...

Ako vymeniť držiak na sprchovaciu hlavicu?

Doslúžil vám držiak na ručnú sprchu, alebo montujete nové vybavenie kúpeľne? Poradíme vám, ako to zvládnuť svojpomocne a aké vybavenie budete potrebovať.
drziak

Ako vybrať správny model?

V prípade novej kúpeľne rozlišujeme spravidla tri prípady, kam je potrebné držiak na ručnú sprchu umiestniť:

 • sprchový kút - do sprchy je vhodná sprchová tyč s posuvným držiakom pre jej možnosť výškového nastavenia, ako napríklad Berna AC800230,
 • vaňa - k vani spravidla stačí malý jednobodový držiak sprchy, môže byť pevný alebo s nastaviteľným sklonom sprchy,
 • vaňa so zástenou na sprchovanie - v tomto prípade je zase vhodnejšia sprchová tyč.
V prípade výmeny držiaku v staršej kúpeľni platí všetko to, čo u novej. Navyše je potrebné myslieť na to, aby ste schovali diery po starom držiaku. Ideálne je kúpiť presne taký istý, ako pôvodný. Ak taká možnosť už nie je, vyberajte tak, aby nový držiak zakryl svojím pôdorysom staré diery.

Najčastejšie materiály sú plast a pochrómovaný kov

Držiaky a sprchové tyče sa vyrábajú buď z plastu, alebo pochrómovanej mosadze. Plastové sú, samozrejme, lacnejšie, ale u mosadzných býva podstatne vyššia životnosť. Ak sa teda chcete vyhnúť častým výmenám, siahnite po tých mosadzných.

Inštalácia býva jednoduchá záležitosť

Inštalácia držiaku alebo sprchovej tyče býva veľmi jednoduchá záležitosť. Ku všetkým modelom býva pribalená uchytávacia sada - príslušný počet hmoždiniek a skrutiek. Inštalácia sa skladá z nasledovných krokov:

 • (v prípade výmeny) demontáž starého držiaku - u niektorých držiakov je potrebné odstrániť kryt zakrývajúci skrutky, ktorý býva jednoducho nacvaknutý na tele držiaku. Potom už stačí len odskrutkovať skrutky a držiak odstrániť,
 • rozmeranie a naznačenie miest na stene, kde budeme vŕtať otvory na hmoždinky,
 • vyvŕtanie dier a osadenie hmoždiniek,
 • priskrutkovanie nového držiaku,
 • “nacvaknutie” potrebných krytiek.
Niektoré sprchové tyče môžu mať systém upevnenia na pliešky, ktoré sa priskrutkujú ku stene, tyč sa na ne nasadí a následne zaistí tzv. červíkom, ako napríklad tyč Sagittarius Spring 02170C.

Ak sa náhodou nepodarí novým držiakom zakryť staré diery, odporúčame do nich použiť sanitárny silikón vo farbe čo najbližšej obkladu.

Aké náradie budete potrebovať?

Na výmenu držiaku budete potrebovať:

 • vŕtačku (najjednoduchšie Aku skrutkovač),
 • vrták podľa veľkosti hmoždín pribalených k držiaku - pre veľmi tvrdé obklady alebo dlažby odporúčame použiť napríklad diamantové korunky od firmy Milwaukee a vŕtať na malé otáčky. Pre bežné obklady bude stačiť obyčajný vrták do betónu,
 • malé kladivo na finálne zatlčenie hmoždiniek do steny,
 • skrutkovač alebo nástavec s hrotmi pre Aku skrutkovač (vo väčšine prípadov sa používa hrot PZ2),
 • imbusový kľúč pre vyššie spomínané sprchové tyče, ktorý ale býva v balení, keď je potrebný pre inštaláciu.
Ako sme už spomínali, inštalácia držiakov je väčšinou veľmi jednoduchá záležitosť. U tých trochu zložitejších sprchových tyčí býva zase pribalený návod. Ak teda plánujete výmenu, alebo hľadáte držiak do novej kúpeľne, prezrite si našu ponuku.
e-shop

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov