ČAKAJTE PROSÍM...

Ako vyčistiť sklo na sprchovom kúte? Tipy na účinné zmesi i prevenciu

Trápi vás sprchový kút zanesený nečistotami, mastnotou či vodným kameňom? Potrebujete na ich odstránenie niečo extra účinné? Nasmerujeme vás, ako si s tým poradiť za pomoci komerčných prípravkov i domácich prostriedkov. Stačí, ak správne využijete to, čo máte v kúpeľni, kuchyni či špajzi.

vyčistené sklo na sprchovom kúte


Rady, ako vyčistiť sklo na sprchovom kúte

Ako si poradiť s vodným kameňom?

Vodný kameň či vápenaté usadeniny na skle a obklade sprchového kúta vedia pekne potrápiť. Pri boji s nimi máte na výber, či zvolíte niektorý z širokej ponuky chemických čistiacich prípravkov do kúpeľne, alebo sa rozhodnete pre ingrediencie z kuchyne či špajze.


Čo budete potrebovať?

  • čistiacu zmes – už hotovú zakúpenú v obchode alebo namiešanú doma z voľne dostupných ingrediencií,
  • kefy a škrabky – pokiaľ je vodný kameň veľmi odolný, zídu sa vám kefy s tvrdými štetinami alebo plastové škrabky na odstránenie usadenín,
  • vedro,
  • handričku.


Komerčné vs. domáce prípravky

Na trhu existujú rôzne komerčné čističe navrhnuté špeciálne na odstránenie vodného kameňa a ošetrenie skla sprchového kúta. Nachádzajú sa v nich tzv. chelátory, ktoré dokážu viazať ióny vápnika a iných minerálov tvoriacich vodný kameň.

Keďže často obsahujú tiež kyseliny, treba dôkladne dodržať návod na obale a používať ich podľa pokynov výrobcu.

  1. Pokiaľ vás trápi veľmi zanesený sprchový kút, skúste si pripraviť domácu zmes zo saponátu na umývanie riadu, octu a vody v pomere 1:1:2. 
  2. Na vodný kameň i zaschnuté vodné kvapky je dobrá Coca-Cola v kombinácii s vodkou či ocot, ktorý rovnako môžete zmiešať aj s citrónom v pomere 1:1. 
  3. Alebo stavte na kombináciu citrón plus prášok do pečiva, ktorý nasypete na jeho rozkrojenú polovicu. 
  4. S hrubými nečistotami si dobre poradí sóda bikarbóna.


Ako predchádzať tvorbe vodného kameňa na sprchovom skle?

Aby ste predišli vytváraniu a usádzaniu vodného kameňa, po každom použití sprchy dôkladne opláchnite sklo a dlažbu. Následne ich pomocou gumovej stierky alebo handričky dosucha vyutierajte.

čistý kút so sprchou