ČAKAJTE PROSÍM...

Ako vyčistiť nerezový drez v kuchyni?

Máte vo vašej kuchyni nerezový kuchynský drez a chcete, aby stále vyzeral ako nový? Poradíme vám, ako ho krok po kroku vyčistiť. Zároveň vám prezradíme, ako predísť tvoreniu vodného kameňa a dozviete sa viac aj o profesionálnych, resp. domácich čističoch, pomocou ktorých to zvládnete ľavou zadnou. 

čistenie nerezového drezu

Zaschnuté kvapky vody, stratený lesk a nepríjemný vodný kameň. To všetko sú nepekné sprievodné javy nedostatočnej starostlivosti o nerezový drez. Aj keď má nerezová oceľ samoregeneračný povrch – permanentne sa obnovuje – takýto drez vyžaduje pravidelnú starostlivosť, čistenie i prevenciu voči usadeninám a vodnému kameňu.

 

Spoznajte výhody nerezového kuchynského drezu

Drez z nerezovej ocele patrí medzi najobľúbenejšie riešenia pri zariaďovaní alebo rekonštrukcii kuchyne. V interiérovom dizajne sa výborne sa hodí do industriálneho, minimalistického alebo klasického štýlu. V jeho tesnom závese sú kameninové alebo keramické drezy. 

Nerez je prírodný a ekologický materiál.

Má samoregeneračný povrch, je tiež odolný voči korózii a 100 % recyklovateľný. Vyznačuje sa lesklým kovovým povrchom s hygienickou vrstvou, ktorá zabraňuje usadzovaniu baktérií a mikroorganizmov. Preto sa teší dlhodobej obľube aj v zdravotníctve alebo potravinárstve.

Nerezový drez je bez dostatočnej pozornosti náchylný na škrabance a usadzovanie vodného kameňa. Pravidelným čistením a starostlivosťou predĺžite jeho životnosť a zachováte lesklý čistý vzhľad.


Ako vyčistiť nerezový drez pomocou klasických  prostriedkov?

Čistenie nerezového kuchynského drezu je pomerne jednoduchá záležitosť. Pozor by ste si však mali dať na to, čo pri jeho čistení použijete. Odporúčame vám zvoliť jemnú hubku, handričku z bavlny alebo mikrovlákna.

Vyvarovať by ste sa mali polyesteru, drsnej strane hubky a drôtenke.

Na čistenie nerezového drezu použite profesionálny čistiaci prostriedok, ktorý je špeciálne určený na ošetrovanie nerezovej ocele, posilňovanie ochrannej povrchovej vrstvy či odstraňovanie odtlačkov prstov.

Nepoužívajte prostriedky s chlórom, ani čistiaci či tekutý piesok! 

Prostriedok naneste a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne zotrite vlhkou hubkou či handričkou a drez utrite dosucha.


Babské recepty, ktoré fungujú

Ak preferujete overené babské rady, pri čistení nerezového drezu vám pomôže ocot, jedlá sóda, citrónová šťava či zemiakové šupky. Ako na to? 

Citrónovú šťavu nakvapkajte na hubku a jemne ňou pretrite nerezový drez. Z jedlej sódy a citrónovej šťavy tiež môžete vytvoriť pastu, ktorú stačí naniesť na povrch drezu. Nechajte ju pár minút pôsobiť a následne pastu zotrite vlhkou utierkou. 

Drez môžete tiež pravidelne pretierať zemiakovými šupkami či rozkrojeným citrónom. Ocot a novinový papier vám zas poslúžia pri záverečnom leštení. 

Náš tip! Vyberte si do kuchyne nerezový drez značky Novaservis aj s odkvapkávacou plochou a sifónom v balení.


Ako odstrániť vodný kameň z nerezového drezu?

Keďže nerezový drez prichádza ku každodennému styku s vodou, je veľmi vysoká šanca, že sa v ňom začne usadzovať  vodný kameň. Tvrdá voda totiž obsahuje vápenaté a horečnaté soli a ich rozpúšťaním vzniká usadenina vodného kameňa.

Biely povlak časom tmavne a drsnie, čím sa poškodzuje nerezový povrch. 

Tvrdú vodu môžete zmäkčiť rôznymi prípravkami, no dôležitá je najmä prevencia a správna starostlivosť. Nezabudnite ho preto po každom použití utrieť dosucha a pravidelne čistiť. Je len na vás, či uprednostníte profesionálne prípravky alebo osvedčené babské rady.


Praktické tipy na záver

Okrem pravidelného čistenia a utierania drezu sa treba držať niekoľkých jednoduchých zásad. Nenechávajte špinavý riad v dreze príliš dlho. Rovnako to platí aj pri napustenej vode. Po každom umývaní riadu drez opláchnite a vždy ho čistite prostriedkami na to určenými, nepoužívajte čistiace prostriedky na riad – ich hlavnou funkciou je odstraňovanie mastnoty a nie čistenie nerezu. 

Ešte pre väčšiu ochranu voči škrabancom môžete v dreze alebo v odkvape použiť silikónovú alebo plastovú ochrannú podložku – dôležité však je aj pravidelné čistenie priestoru j pod podložkou – za každých okolností sa ho snažte držať v suchu. 

Ak si vezmete k srdcu naše rady, vaša kuchyňa bude žiariť čistotou. Vyberte si nerezový drez z ponuky e-shopu PVM Systém od značiek, ako Novaservis či Sapho a získajte elegantného, účelového a trvácneho pomocníka do vašej kuchyne.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov