ČAKAJTE PROSÍM...

Ako vybrať vhodný spôsob pre zavlažovanie trávnika?

Jar je už v plnom prúde a s ňou prichádza aj nevyhnutnosť zavlažovania trávnika. Hlavne v suchších obdobiach je potrebné pravidelné zavlažovanie, aby bol trávnik zdravý a pekne vyzeral. Spôsobov, akými je možné trávnik zavlažovať, je mnoho. Ako si ale vybrať ten správny? Poradíme vám.

zavlazovanie

Ručné zavlažovanie

Pre mnoho ľudí je čas na záhrade relaxom a záhradné práce sú príjemnou činnosťou. Ak patríte aj vy medzi nich, určite vás bude baviť zavlažovať trávnik ručne. K tomuto spôsobu je potrebné buď ponorné čerpadlo do studne, alebo povrchové samonasávacie čerpadlo. Pre jednu záhradnú hadicu a postrekovaciu „pištoľ“ ani nemusíte hľadať čerpadlo s veľkým výkonom a bez problémov vám bude stačiť model, ktorý je schopný vyvinúť tlak aspoň 3-4 bar. Tlak je potrebný, aby ste s „pištoľou“ dostrekli aspoň na vzdialenosť niekoľko metrov. V prípade, že vám stačí nechať ležať hadicu v trávniku, nepotrebujete ani tlakové čerpadlo.
pistole
Tento spôsob má však jednu veľkú nevýhodu. Zavlažovanie nikdy nebude rovnomerné a pri väčších plochách vám zaberie dlhé hodiny.

Povrchové zavlažovače trávnika

Čas vám vie ušetriť niektorý z pomocníkov – povrchových zavlažovačov trávnika, ktorý môžete napojiť na hadicu namiesto „pištole“ pomocou rýchlospojky. Takýto povrchový zavlažovač už potom spraví prácu za vás. Stačí ho umiestniť do trávnika a nechať pracovať a po určitom čase zase presunúť na ďalšie miesto. Takýmto spôsobom viete postupne pokryť aj väčšie plochy a trávnik bude zaliaty rovnomernejšie ako pri ručnom zavlažovaní.

V ponuke je veľké množstvo modelov a pri výbere záleží aj na tvare a veľkosti plochy trávnika. Aby dokázali takéto zavlažovače plnohodnotne plniť svoju funkciu, je už pri nich potrebné aj tlakové čerpadlo. Taká klasická plastová „ponorka“ určená na vyčerpávanie vody z pivnice vám napríklad s preklápacím zavlažovačom ani nepohne.
responsive-img

Automatické zavlažovanie

V prípade, že vás manuálne zavlažovanie nebaví alebo nemáte toľko voľného času, ideálne riešenie pre vás bude automatické zavlažovanie. Tento spôsob je síce nákladnejší na počiatočnú investíciu a náročnejší na jeho sprevádzkovanie (ideálne je ho naplánovať a zrealizovať ešte pred pokládkou trávnika), ale je najefektívnejší a časovo nenáročný, keďže všetko môže fungovať automaticky a dokážete s ním pokryť akokoľvek veľkú plochu.

Takýto systém sa väčšinou skladá z: Všetky rozvodné rúry k zavlažovačom a prípadným odberným miestam sa zakopávajú do zeme. Hĺbka výkopu nemusí byť veľká, pokojne stačí aj 30 cm, keďže na každú vetvu sa dáva automatický odvodňovací ventil, ktorý z celej vetvy vypustí vodu, ak nie je pod tlakom (keď skončí čas zavlažovania nastavený na počítači).

Výber počtu a druhov zavlažovačov závisí od veľkosti celkovej zavlažovanej plochy a jej tvaru. Do takéhoto systému je možné zakomponovať odberné miesta – pripojovacie zásuvky, do ktorých sa jednoducho môžete napojiť záhradnou hadicou s rýchlospojkou a polievať ručne napríklad kvety, kríky alebo aj umývať auto. Na centrálny počítač sa dá pripojiť aj dažďový senzor, ktorý zabezpečuje, aby sa zbytočne nezavlažovalo, keď prší, alebo vlhkostné čidlo, ktoré kontroluje vlhkosť pôdy a takisto zavlažovanie vypína v prípade, že je zvýšená a zavlažovanie teda nie je potrebné.
vysuvne zavlazovace
Výrobcov automatických zavlažovacích systémov je mnoho. My odporúčame značku Gardena, s ktorou máme dlhoročné skúsenosti a za sebou množstvo naprojektovaných a zrealizovaných automatických závlahových systémov.

Tipy na záver

Tip pre ručné zavlažovaniemultifunkčná sprcha Classic s tromi rôznymi zavlažovacími lúčmi. Pripája sa pomocou rýchlospojky.
Tip na zavlažovač trávnikaAquazoom S – preklápací zavlažovač s nastaviteľnou dĺžkou a šírkou dostreku. Pripája sa pomocou rýchlospojky. Je vhodný pre plochy do 250 m2.
Tip na automatické závlahyzavlažovací systém Gardena Sprinkler

Nech už vám vyhovuje ktorýkoľvek z vymenovaných spôsobov a potrebujete poradiť s výberom konkrétneho zavlažovača alebo vhodného záhradného čerpadla, kontaktuje nás a radi vám poradíme.


AKCIA

Kód: 980176

43,73 €
Zľava   10 %
48,59 €
  ks
AKCIA

Kód: 9807549

37,43 €
Zľava   10 %
41,59 €
  ks
AKCIA

Kód: 980177

59,30 €
Zľava   10 %
65,89 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov