ČAKAJTE PROSÍM...

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne?

V ponuke ventilátorov do kúpeľne nájdete mnoho typov s rôznym výkonom. Ako sa vyznať medzi radiálnym, axiálnym radiátorom a podľa čoho si vybrať?
ventilátor
Kúpeľňové ventilátory sú navrhnuté tak, aby zlepšili prúdenie vzduchu a znížili prebytočnú vlhkosť. Z technického hľadiska tieto systémy odstraňujú teplú vlhkosť z vašej kúpeľne a vyčerpávajú ju von prostredníctvom potrubia vášho domu. Používanie ventilátora pomáha predchádzať problémom s plesňou, udržiavať zdravšiu kvalitu vzduchu v interiéri a tiež udržiavať bezpečnosť a pohodlie.

Na výber sú dve základné skupiny: Ventilátory axiálne a radiálne

Axiálne ventilátory sú vhodné pre menšie priestory a pre kratšie potrubie (do 3 m), ktoré majú nižšiu tlakovú stratu, čo znamená, že sú bez výraznejších ohybov či mriežok. Väčšinou ide o klasické, nenápadné typy, ktoré nájdete vo väčšine kúpeľní a toaliet.

Radiálne ventilátory sú vhodné pre dlhšie trasy potrubia (nad 3 m), sú schopné vyvinúť vyšší tlak, takže potrubie môže byť aj viackrát zahnuté, dokonca v pravých uhloch. Radiálne ventilátory do kúpeľní sú robustnejšie než ventilátory axiálne.

Podľa čoho vyberať?

Pri výbere ventilátora dbajte na to, aby mal dostačujúci prietok vzduchu. Tento údaj sa uvádza v m³ a vyjadruje koľko vzduchu dokáže ventilátor z miestnosti odsať za hodinu. Zjednodušene sa dá povedať, že ventilátor by mal byť schopný odsať objem miestnosti päťkrát za hodinu.

Typ ventilátora by ste si určite mali vyberať aj podľa toho, ako ho plánujete zapojiť, prípadne aké máte v kúpeľni možnosti a v neposlednom rade, v akej polohe ho chcete namontovať - či na stenu, alebo na strop. Toto je potrebné zvážiť nielen z konštrukčného hľadiska (závisí od typu ložísk a uloženie obežného kolesa), ale aj z hľadiska prvkov na zavesenie.

Veľmi dôležitým faktorom je aj hlučnosť ventilátora. Veľmi tiché ventilátory majú hlučnosť len okolo 10 dB až 23 dB a sú určené do priestorov, kde ventilátor beží nepretržite. Pre kúpeľne a toalety hľadajte ventilátory s hodnotou do 30 dB.

Pri výbere by ste mali tiež zvážiť, či má ventilátor spätnú klapku (mechanická spätná klapka alebo elektricky ovládaná žalúziová klapka), a akým spôsobom sa ventilátor ovláda (ručne, diaľkové alebo automatické ovládanie).

V našej ponuke nájdete širokú škálu modelov s rôznymi parametrami.

do eshopu

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov