ČAKAJTE PROSÍM...

Ako správne namontovať ventilátor do kúpeľne?

Ventilátor do kúpeľne je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť zvýšenej vlhkosti či nepríjemných pachov. Svoje uplatnenie nájde v kúpeľni bez okna, bytovom jadre či toalete. Čo si všímať pri výbere a ako ho svojpomocne nainštalovať?

ventilátor namontovaný do kúpelne

Každá miestnosť vášho domu alebo bytu by mala byť pravidelne vetraná – iba tak zachováte správnu hodnotu vlhkosti a čistotu vzduchu. Vysoká vlhkosť v kombinácii so zvýšenou teplotou je úrodnou pôdou pre vznik plesní a nepríjemného zápachu.

Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať najmä kúpeľni, toalete, práčovni, kuchyni alebo suterénu.


Efektívne vetranie pomocou kúpeľňového ventilátora

Ventilátor predstavuje tzv. nútené vetranie a efektívne vám pomôže s regulovaním vlhkosti, ale aj odstránením nepríjemných pachov v kúpeľni či na toalete. Funguje na princípe odsávania vlhkého vzduchu a následnej výmeny za čerstvý vzduch.

Ventilátory do kúpeľne sú k dispozícii v mnohých tvaroch i dizajnoch. Inak to nie je ani s pridanými funkciami, ako napríklad:

 • nízkou hlučnosťou,
 • časovačom,
 • čidlom vlhkosti,
 • spätnou klapkou,
 • žalúziami,
 • dobehom,
 • podsvietením alebo
 • snímačom pohybu.

Modernejšie a elegantnejšie ventilátory vás zaujmú skleneným čelným krytom, LED teplomerom alebo vlhkomerom.


Ako si vybrať ventilátor do kúpeľne?

Pri výbere ventilátora do kúpeľne musíte myslieť na viacero faktorov. Jedným z tých najdôležitejších je množstvo odsatého vzduchu/výkon. Zvážte, koľko vzduchu dokáže ventilátor odsať za minútu a údaj prispôsobte objemu miestnosti.

Ventilátor by mal vzduch v miestnosti vymeniť minimálne 5× za hodinu. 

Pri výbere ventilátora do kúpeľne myslite aj na hlučnosť – uprednostnite tiché riešenia v rozmedzí 10 – 30 decibelov. Vyskúšajte kúpeľňový ventilátor Zehnder Silent s časovým dobehom a vlhkostným čidlom. 

Podľa konštrukcie si môžete vybrať medzi:

 • Radiálnymi - Radiálne ventilátory fungujú na princípe turbíny a sú vhodné pre dlhšie ventilačné potrubie či náročnejšie priestory.
 • Axiálnymi - Axiálne ventilátory s vrtuľou sú vhodné pre kratšie ventilačné potrubie a do domácností.
 • Potrubnými ventilátormi - Potrubné ventilátory vetrajú viacero miestností naraz a inštalujú sa do potrubia.

Ventilátor si vyberte aj podľa umiestnenia. Plánujete ho inštalovať na stenu alebo na strop? Ak je vaše ventilačné potrubie kratšie a vedie k stene, zvoľte nástenný ventilátor. Ak je ventilačné potrubie dlhšie a vedie cez strechu, najvhodnejší bude stropný radiálny ventilátor.

Ventilátor do kúpeľne možno ovládať viacerými spôsobmi.

Klasickou formou ovládania je zapnutie a vypnutie pomocou šnúrky alebo vypínača. Trendom moderného bývania je ovládanie prepojené s vypínačom svetla – ventilátory s časovačom alebo čidlom vlhkosti sa vypnú až po ukončení odsávania vlhkého vzduchu. Niektoré ventilátory sú vybavené aj podsvietením

Náš tip: Stavte na axiálny ventilátor Vents 100 LDATL pre malé a stredne veľké zariadenia.


Ako namontovať ventilátor do kúpeľne?

Pri rekonštrukcii kúpeľne alebo bytového jadra zakomponujte ventilátor do projektovej dokumentácie, aby ste ho mohli namontovať ešte pred dokončením miestnosti. Správne odmerajte priemer ventilátora a zvoľte jeho umiestnenie podľa dĺžky a vedenia ventilačného potrubia (stena alebo strop).

Na namontovanie ventilátora do kúpeľne budete potrebovať krížový skrutkovač, plochý skrutkovač, hmoždinky, ceruzku alebo lepidlo.

Postup je jednoduchý:

 1. Samotný ventilátor pripevnite skrutkami alebo lepidlom.
 2. Pre skrutky zaznačte ceruzkou miesto vrtu, vyvŕtajte otvory a vložte hmoždinky.
 3. Nasaďte ventilátor a zatiahnite skrutky.
 4. Pri niektorých modeloch ventilátorov je potrebná vložka, iné je možné nainštalovať priamo na otvor. 

Umiestnenie a inštalácia ventilátora je jednoduchšou časťou montáže. Ešte pred samotnou inštaláciou nastavte všetky potrebné parametre a ovládacie prvky, ako napríklad časovač, snímač svetla, čidlo vlhkosti – umiestnené na zadnej strane alebo pod krytom ventilátora.

Asistenciu elektrikára budete potrebovať pri inštalácii napájacích káblov a pripojení ventilátora k spínaču.

Pred začatím montáže sa uistite, či je elektrický okruh vypnutý. Kúpeľne a toalety sú miestnosti s vysokou vlhkosťou, preto je potrebné položiť káble s uzemnením. Všetky práce súvisiace s elektroinštaláciou prenechajte odborníkom!

Vyberte si ventilátor do kúpeľne z nášho e-shopu PVM Systém a zabezpečte efektívne a zdravé vetranie každej miestnosti.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov