ČAKAJTE PROSÍM...

Ako správne namontovať radiátor? Držte sa našich rád

Výmena starých radiátorov alebo montáž nových patrí medzi pokročilejšie úkony v domácnosti. Prinášame vám návod, v ktorom vám krok po kroku vysvetlíme, ako správne namontovať radiátor. Nevynecháme ani postup jeho jednoduchého odvzdušnenia.


Dokončujete novostavbu alebo rekonštruujete svoj byt alebo dom? Zostáva vám už iba montáž nových radiátorov? Poradíme vám, na čo si dať pozor a akých krokov sa držať, aby ste vaše nové radiátory namontovali správne a bezpečne.


Kedy a prečo by ste mali vymeniť radiátor?

Radiátory dlhodobo patria k najrozšírenejším spôsobom vykurovania interiéru. Ak rekonštruujete svoje bývanie alebo zatepľujete, jedným z krokov revitalizácie domu alebo bytu je aj ich výmena. Staré radiátory vám môžu priniesť zbytočne vysoké náklady a tiež nedostatočné vykurovanie domácnosti.

Dôvodom na výmenu je aj ich nemoderný vzhľad, hrdza alebo poškodenie, pre ktoré už dávno nie sú to, čím kedysi bývali. 

Ak ste sa už pre výmenu radiátorov rozhodli, myslite na to, že sa menia iba MIMO vykurovacej sezóny – a teda v období od marca do septembra.


Montáž nového radiátora

Na výmenu alebo montáž nového radiátora budete potrebovať radiátor, vŕtačku, hmoždinky, kľúče, odvzdušňovacie zátky, ventily, vodováhu i ceruzu na steny. Ak skúsenosti s montážou radiátorov zatiaľ nemáte, odporúčame vám zavolať si na pomoc odborníkov z kúrenárskych firiem.

Ak sa však rozhodnete pre montáž svojpomocne, nezabudnite na tieto kroky: 

 1. Nový radiátor treba pripevniť na rozvody – staršie rozvody väčšinou využívajú klasické bočné pripojenie, nové radiátory využívajú spodné pripojenie (ľavé, pravé a stredové). 
 2. Pred utesnením zdrsnite závit spoja, ktorý následne utesnite pomocou konope alebo tesniacou pastou.
 3. Súčasťou radiátora sú aj nastaviteľné držiaky, ktoré uchytia radiátor pri stene. 
 4. Pre montáž držiakov si ceruzou na stenu zaznačte miesto a uistite sa, že v okolí nie sú rozvody elektrickej siete či vody.
 5. Vyvŕtajte diery na upevnenie.
 6. Vložte hmoždinky a priskrutkujte upevnenie radiátora.
 7. Ideálne umiestnenie radiátora je 10 cm od parapetu okna a 15 cm od podlahy.
 8. Zaveste spodnú časť a potom hornú časť radiátora.
 9. Skontrolujte zarovnanie radiátora vodováhou.
 10. Pripojte radiátor k ventilu a utiahnite.
 11. Dopustite vykurovací obeh a odvzdušnite radiátory.

TIP!

Hľadáte nový radiátor? Vyberte si zo širokej ponuky značiek Korado, Cordivari, Sapho alebo Novaservis v našom e-shope. Okrem radiátorov v ponuke nájdete aj všetky potrebné súčiastky, termostaty i tesnenie.

Keď meníte starý radiátor za nový, najskôr ten starý vypustite a demontujte. Odstráňte oceľové závesy a upravte stenu – zatmeľte, zasadrujte, vymaľujte a pod. Umiestnite nosné prvky radiátora a pripojte nové vykurovacie teleso k systému cez pôvodné rozvody.

Následne napustite vykurovací systém a radiátor odvzdušnite.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov