ČAKAJTE PROSÍM...

Ako predĺžiť životnosť elektrickej kosačky? Rozhodujúca je starostlivosť

Čím ďalej viac záhradkárov si potrpí na pekne udržiavaný trávnik. Za takýmto trávnikom síce stojí viac práce, ale s pomocou modernej záhradnej techniky to ide pomerne ľahko. Jednou z najdôležitejších pomôcok na dokonalý trávnik je kosačka. Aj ona si však zaslúži pravidelnú údržbu, ktorú netreba podceniť, aby fungovala čo najdlhšie s rovnakým výkonom.
elektrická kosačka
Aby kosačka fungovala tak, ako má, je potrebné sa o ňu správne starať. Prinášame vám sedem základných pravidiel, ako na to. Ak sa budete o kosačku starať správne, oplatí vám to predĺženou životnosťou.

Prvoradá je bezpečnosť

Predtým, ako začnete nasledujúce kroky údržby, je dôležitá vaša bezpečnosť. Pred samotnou prehliadkou kosačku dôkladne očistite a zaistite proti spusteniu. Pre lepší prístup otočte elektrickú kosačku na bok.

Najprv vizuálna kontrola

Dôkladnú vizuálnu kontrolu si žiada celý prístroj, najmä rotačný nôž a jeho okolie. Práve tu totiž najčastejšie dochádza k poškodeniu vplyvom väčších predmetov, ako sú kamene. Sekací nôž by nemal vykazovať známky väčšieho poškodenia, v opačnom prípade sa musí vymeniť.
výmena noža na elektrickej kosačke

Naostrenie sekacieho noža

Nezabudnite ani na nabrúsenie sekacieho noža. Tupý nôž toho veľa nepokosí, trávu skôr vytrhá, čím vám pridelí starosti s nápravou trávnika. Opatrne ho vyberte a nabrúste na elektrickej brúske. Pri vracaní noža do kosačky dbajte na to, aby bol správne vycentrovaný. Pozor si dajte, ak má nôž praskliny. V takom prípade je dobré zaobstarať si nový, predídete tak možnému zraneniu.

Kontrola napájania

Veľkú pozornosť treba venovať aj napájaniu. Po každom kosení skontrolujte elektrický kábel – akékoľvek poškodenie môže v lepšom prípade ohroziť kosačku, v horšom vašu bezpečnosť.

Skrutky a kolieska musia pevne držať na svojom mieste

Starostlivo dotiahnite všetky povolené skrutky a namažte ich väzivom. Skontrolujte tiež lanká od pohonu a v neposlednom rade venujte pozornosť kolieskam. Ak sú málo utiahnuté, budú sa kývať a prácu vám vôbec neuľahčia.

Kosenie na vhodnom povrchu

Kosiť treba iba vo vhodných podmienkach. Aj keď iba jemne zaprší, kosačku netreba vyberať. Môže to byť rovnako nebezpečné pre kosačku, ako aj pre vás. Vlhký trávnik je pre ňu veľkým sústom a môže ju upchať.

Uskladnenie kosačky po sezóne

Pozornosť treba venovať aj dôkladnému uskladneniu kosačky počas zimných mesiacov. Kosačku uskladníme na suchom a bezprašnom mieste, kde teplota neklesá pod bod mrazu a prikryjeme ju. Ak takéto miesto doma nemáte, stačí odmontovať batériu a uskladniť aspoň ju. Kosačku skladujeme v normálnej prevádzkovej polohe.

Máte na nás ešte nejaké otázky ohľadom údržby vašej elektrickej kosačky? Neváhajte kontaktovať náš odborný personál.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov