ČAKAJTE PROSÍM...

Ako opraviť tečúci záchod?

Zrejme každému z nás sa niekedy stalo, že musel riešiť pretekajúci záchod. Voda z nádržky nezadržateľne odteká von a záchodom pretekajú často stovky litrov vody. S opravou pretekajúceho záchoda preto rozhodne neotáľajte!

Práve únik, až jedného litra vody za minútu, sa môže nepríjemne prejaviť pri platení účtu za vodu a nepríjemne tak prevetrať vašu peňaženku.


oprava WC

Oprava záchoda je pritom jednoduchá a zvládnete ju aj svojpomocne. Poradíme vám, ako jednoducho opraviť klasický záchod, ako aj podomietkový splachovací systém.


S opravou začnite čo najskôr

Od zistenia, že voda cez nádržku vašej toalety neustále preteká, máte len niekoľko minút na to, aby ste začali s opravou. Ak by ste na ňu v danom momente nemali čas, napríklad, keď poruchu objavíte tesne pred odchodom na dovolenku, stačí uzavrieť hlavný vodovodný ventil.

Za jednu minútu môže nádržkou pretiecť až jeden liter vody, takže sa výsledná škoda môže veľmi rýchlo predražiť. Oprava je pritom jednoduchá a nie je nijako finančne náročná.


Prečo voda vlastne preteká?

Problém s pretekaním vody cez nádržku sa spravidla objavuje pri starších typoch záchodov, ktoré sú v prevádzke niekoľko rokov. Hlavnou príčinou býva nevyhovujúce tesnenie, čo spôsobuje buď opotrebovanie, alebo nekvalita samotného výrobku.

Možnosťou je aj zanesenie jednotlivých dielov vodným kameňom alebo slizkým povlakom.

Keď budete mať šťastie, stačí jednotlivé diely vyčistiť a opláchnuť vodou s umývacím prostriedkom. Vodný kameň sa vyskytuje najmä na miestach s tvrdou vodou.


Čo keď máte opačný problém?

Okrem pretekajúceho záchoda sa tiež môžete stretnúť s opačným problémom, keď voda do nádržky vôbec nepriteká. Väčšinou za to môžu moderné napúšťacie ventily opatrené sitkom, ktoré majú zabrániť tomu, aby sa väčšie nečistoty dostávali do priestoru nádržky.

Nečistoty sa sem môžu dostať z hrdzavejúceho vodovodného radu. Ak voda do nádržky stále nepriteká, treba vypnúť prívod vody a celý napúšťací ventil vybrať a vyčistiť.

Ak zistíte, že je ventil príliš starý a opotrebovaný, nezúfajte. Jeho výmena za nový vás bude stáť maximálne 10 eur. Celá výmena je navyše otázkou niekoľkých minút. Ak si nie ste istí konkrétnym typom ventilu, je dobré si ten starý priniesť so sebou do obchodu alebo si ho aspoň odfotiť.


Ako opraviť tečúci záchod?

 • Na opravu tečúceho záchoda si pripravte potrebné náradie a diely. Nezabudnite na skrutkovač, náhradné diely, tesnenie, ventil a tiež čistiace prostriedky.
 • Zatvorte ventil, ktorým priteká voda do nádržky záchoda. Pokiaľ ho na WC nemáte, musíte uzavrieť hlavný prívod vody v domácnosti.
 • Záchod spláchnite, aby ste vyprázdnili celú nádržku na vodu.
 • Rozoberte nádržku. Jej odklopenie je pri väčšine záchodov veľmi jednoduché. Obvykle postačí zdvihnúť horné veko, prípadne odskrutkovať tlačidlo pre splachovanie, ktoré býva jeho súčasťou. V niektorých prípadoch môže byť splachovanie pripevnené k tyčke, ktorú musíte vytiahnuť. Následne zložte kryt.
 • Až sa dostanete do vnútra nádržky, vyberte plavákový ventil a dôkladne ho umyte. Často býva pokrytý slizkým povlakom, ktorý odstránite pridaním čistiaceho prostriedku do vody, v ktorej plavák umývate. Potom ho opláchnite pod tečúcou vodou.
 • Niekedy môže byť príčinou pretekania toalety znečistené tesnenie na ventile, ktoré bráni dokonalej tesnosti. Skontrolujte stav plochy, na ktorú tesnenie dosadá. Toto miesto očistite saponátom, aby bolo odmastené a tesnenie mohlo dokonale priľnúť.


Ako opraviť podomietkový splachovací systém?

Aj podomietkový splachovací systém môže pretekať kvôli nečistotám. Najčastejšie je dôvodom vodný kameň, ktorý treba vyčistiť. Bráni totiž pohybu plaváku. Vyčistenie, teda oprava pretekajúceho podomietkového splachovacieho systému, nie vôbec zložitá.

Poškodený môže byť aj ventil, no ak k tomu dôjde, viete si zakúpiť nový. Náročná nie je ani jeho výmena.

 • Najskôr otvorte ovládací kryt. Uchopte rámček oboma rukami zospodu. Rámček posuňtee tlakom nahor. Následne ho vyklopte smerom k sebe.
 • Teraz je nutné uzavrieť prívod vody. Po odložení krytu sa objaví skrutka, ktorú treba plochým skrutkovačom otočiť až na doraz.
 • Rukou opatrne odrovnajte zaisťovaciu západku splachovacieho mechanizmu.
 • Ďalej je potrebné demontovať lišty rámčeka pomocou krížového skrutkovača.
 • Po tom, čo ste odstránili lištu, demontujte lištu s nálepkou. To sa vám podarí, keď stlačíte dva vruty. Dajte pozor, aby ste stlačenie vykonali jemne.
 • Je potrebné vysunúť aj celý mechanizmus splachovania. Rukou potom odpojte uzatvárací mechanizmus, ktorým následne odpojte aj systém od zadnej steny.
 • Uchopte telo ventilu a jemne ním otočte v smere hodinových ručičiek. Tým ho oddelíte od uzatváracieho mechanizmu.
 • Celý odpojený diel ponorte do misky s kuchynským octom, prípadne kyselinou citrónovou. Očistite celý priestor v nádržke.
 • Pomocou odstraňovača vodného kameňa vyčistite uzatvárací mechanizmus a plavák. Stačí ich postriekať sprejom a nechať pôsobiť.


Kód: 17041

0,91 €
  ks
AKCIA

Kód: 500004208

47,74 €
Zľava   17 %
57,52 €
  ks
AKCIA

Kód: 500003233

19,75 €
Zľava   17 %
23,80 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov