ČAKAJTE PROSÍM...

Ako funguje beztlaková batéria, kedy sa vám zíde a podľa čoho si vyberať?

Hovorovo sa často označuje aj ako nízkotlaková batéria. Budete ju potrebovať, ak nie ste pripojení k centrálnemu prívodu teplej vody, ale k beztlakovému zásobníku na ňu. Je prispôsobená technickým požiadavkám otvoreného systému ohrevu vody. Pozrime sa, ako funguje taká beztlaková batéria a na základe čoho si vyberať.


beztlaková batéria na umývadle


Ako funguje pri teplej vode

Beztlaková batéria funguje tak, že po otočení kohútika na teplú vodu sa ihneď uvoľní ventil a tečúca voda začne prúdiť do zariadenia. Tam sa následne zahrieva. Potom prúdi do vešiaka beztlakovej batérie, kde je k dispozícii užívateľovi.

Akonáhle je kohútik s teplou vodou zatvorený, ventil ohrievača sa uzavrie, tlak poklesne a proces ohrevu vody sa zastaví.


Ako funguje pri studenej vode

Pri studenej vode to funguje jednoduchšie. Po otočení kohútika putuje priamo do neho alebo na vešiak batérie.

Výstup vody z kohútika nesmie byť nikdy úplne vypnutý, pretože by ste riskovali poškodenie pripojeného ohrievača vody.


Ovládanie beztlakovej batérie

Beztlakovú batériu môžete ovládať buď pomocou páky, alebo kohútika:

  1. Páková batéria - Pri tomto type batérie sa intenzita vody volí vo vertikálnom smere, horizontálny smer určuje výslednú teplotu vody. Oceníte, že daná teplota zostáva aj po vypnutí prietoku vody a pri opätovnom zapnutí ju nemusíte znova nastavovať.
  2. Kohútiková batéria - Ide o starší typ vodovodných batérií, charakteristický dvoma samostatnými kohútikmi. Jeden sa používa na výber intenzity studenej vody, druhý zase na výber intenzity prúdenia teplej vody. Vodovodné batérie majú jeden vešiak, a tak sú studená a horúca voda zmiešané.


Kde sa používa beztlaková batéria a podľa čoho si vyberať?

Výber vodovodnej batérie bez tlaku býva určený nielen vzhľadom, ale aj umiestnením (kúpeľňa, kuchyňa). Môžete sa rozhodnúť medzi:

  1. stojanom, vhodnejšom pre kúpeľne – vo vertikálnej polohe, kde je prívod vody riešený pod kohútikom, nie je nijako viditeľný, a
  2. horným umiestnením, ideálnejším pre kuchyne – prívod studenej a teplej vody je riešený zhora, samotná batéria akoby visí v priestore.


Doplnky pre beztlakovú batériu

Pre každú beztlakovú batériu nezabudnite zvoliť ohrievač vody. Na výber sú dva základné typy: 

  1. prietokový – elektrický, s optickou signalizáciou a ochranou proti prehriatiu
  2. ohrievač s nádržou – inštaluje sa na stenu, je určený pre jedno odberové miesto, nad umývadlo či kuchynský drez, máva bezpečnostnú poistku a objem býva 5 až 10 litrov.

Hľadáte takéto príslušenstvo do kuchyne či kúpeľne, alebo niečo podobné? Navštívte e-shop PVM Systém a porozhliadnite sa po našej ponuke. Ak si s výberom nebudete istí, pokojne sa na nás obráťte.


Najobľúbenejšie beztlakové batérie


Kód: 200004552

46,38 €
  ks

Kód: 200004570

63,53 €
  ks

Kód: 200004559

59,50 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov