ČAKAJTE PROSÍM...

Aké trubky sú ideálne na podlahové kúrenie? Poznáme odpoveď

Moderné systémy podlahového vykurovania využívajú plastové trubky na rozvod vykurovacej vody. To má množstvo výhod, ako z mechanického, tak aj z tepelného hľadiska. Použité plasty majú vysokú chemickú odolnosť – nepodliehajú korózii a zabraňujú prieniku kyslíka do vykurovacej vody. Materiály sú odolné voči mechanickému poškodeniu, ktoré môže spôsobiť hrubozrnný poter. Ako si vybrať správne?

podlahové kúrenie

Na trhu nájdete niekoľko druhov rúrok pre podlahové kúrenie. Zo začiatku však nie je jednoduché zorientovať sa v tejto ponuke. Ak budete robiť podlahové kúrenie v rodinnom dome či v byte, použite dvojvrstvové trubky s označením PE-X či AL-PEX.

Ako vybrať správne?

V prvom rade treba spomenúť, že spájanie rúrok v podlahe je nežiaduce. Preto je vhodné zaobstarať si dlhé náviny, ako napríklad kotúč s dĺžkou 600 m. Ďalej je dôležitý výber správnej dimenzie, teda priemeru, aby boli zaistené optimálne prietoky. S týmto vám určite najlepšie pomôže projektant. Záleží to totiž od zdroja (napr. tepelné čerpadlo) a výpočtu strát prúdenia. Svoju úlohu hrá tiež materiálové zloženie rúrok – PE-X, AL-PEX, PE-RT, AL-PERT, atď. Najčastejšie sa používajú dva typy, a to PE-X a AL-PEX.

Plastové trubky vydržia až 50 rokov

Plastové rúrky sú pružné a zároveň pevné. Dajú sa ľahko ohýbať bez vzniku nežiaduceho pnutia, ľahko sa tiež pokladajú. 

Pre teplovodné podlahové vykurovanie je najvhodnejšia 5-vrstvová rúrka PEX-AL-PEX s priemerom 16 mm. Rúrka sa skladá z plnohodnotnej hliníkovej trubky a dvoch rúrok zo sieťovaného polyetylénu. Vďaka týmto kvalitným materiálom si udržuje lineárny priebeh pevnosti aj viac ako 50 rokov. Pri ostatných plastových trubkách, napríklad polybutenových, sa zlom prejavuje už po jednom roku a dochádza k prudkému poklesu pevnosti. Päťvrstvová rúrka navyše drží tvar, preto pri jej inštalácii nie je potrebné využívať drahé systémové dosky.

Okrem plastových rúr sa niekedy používajú aj medené rúry. V porovnaní s plastom majú medené rozvody množstvo nevýhod. Meď má menšiu chemickú odolnosť a je menej odolná voči mechanickému poškodeniu. Nie je tiež pružná, čo je nevýhodou pri pokladaní medených rúrok. 

V prípade, že ste nedostali všetky odpovede na otázky ohľadom výberu vhodných trubiek na podlahové kúrenie, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám ich zodpovieme.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov