ČAKAJTE PROSÍM...

Aké kvety sú vhodné do kúpeľne: Týchto 8 druhov vás nesklame

Kvety sú pre nás samozrejmosťou v obývačke, spálni či kuchyni, ale čo taká kúpeľňa? Netreba sa im vyhýbať ani v tejto miestnosti. Stačí zvoliť tie správne druhy rastlín a fádnu kúpeľňu razom premeníte na kúsok pralesa. Pýtate sa, aké kvety sú vhodné do vlhkého prostredia s obmedzeným prístupom svetla, prípadne úplne bez okna? Poradíme vám.


kvety vhodné na okno do kúpelne


1. Papraď

Premýšľate nad tým, že si do kúpeľne zadovážite papraď? Dobrý nápad. Papradiam, ako sú slezinník, parohovec, asparágus sprengerov či nefrolepka vznešená, sa v kúpeľni darí veľmi dobre.

K životu totiž nevyžadujú priveľa svetlaPreferujú skôr to nepriame.

Obľubujú vlhkosť, ale okrem toho tiež vyžadujú pravidelné zavlažovanie. Pozor, pôdu treba udržiavať mierne navlhčenú, nie mokrú. Taktiež si dajte pozor, aby teplota v miestnosti nepresiahla 25 °C, inak vám rastlina uhynie.


2. Mach

Zaobstarať si do kúpeľne mach sa stalo v posledných rokoch trendom. Obľúbený je najmä machový obraz do kúpeľne. Vďaka vyššej vlhkosti sa mu tu bude skvelo dariť. Aby si zachoval svoju mäkkú štruktúru, potrebuje minimálnu vlhkosť vzduchu 40 až 50 %.

Machom takisto neprospieva priame slnečné svetlo. Tieto nároky im splní práve kúpeľňa. Dávajte si však pozor, aby ste ho často nezamokrili alebo nezafŕkali vodou.

Ideálne je machový obraz umiestniť vyššie a ďalej od sprchového kúta či vane.


3. Bambus

Výber tejto rastliny ocenia najmä majitelia tmavých kúpeľní. Bambus totiž nevyžaduje veľa svetla. Pestovanie je veľmi jednoduché a nepotrebujete k nemu ani pôdu. Stačí si kúpiť pár výhonkov, vložiť ich do nádoby s kamienkami či guľkami a zaliať filtrovanou alebo odstátou vodou.

Tú však nezabúdajte vymieňať každý týždeň, inak riskujete plesne.


4. Lopatkovec

Hľadáte nenáročnú, ľahko pestovateľnú okrasnú rastlinu, ktorá ľahko znáša vlhko? Stavte na lopatkovec pochádzajúci z Južnej Ameriky. Tento vlhkomilný črepníkový kvet je ideálny do kúpeľne.

Biele kvety s jemnou vôňou ju premenia na oázu pokoja.

Oceníte aj skutočnosť, že lopatkovec má schopnosť čistiť vzduch. Avšak pozor, preferuje nepriame slnečné svetlo, preto by ste ho mali umiestniť v blízkosti okna alebo presklených dverí.

Polievajte ho vo frekvencii 1 až 2-krát týždenne.


zelené rastliny v kúpeľni pri umývadle


5. Fitónia

K ďalším kvetom vhodným do kúpeľne patrí fitónia. Táto malá plazivá ružová rastlinka so zaujímavou mozaikou na listoch prirodzene rastie v dažďových pralesoch Južnej Ameriky.

Vzhľadom na klimatické preferencie bude ideálnou živou ozdobou do kúpeľneFitónia preferuje tienisté miesta v rohoch miestností.

Môžete ňou teda bez obáv skrášliť kúpeľňovú skrinku. K životu potrebuje teplotu okolo 20 °C a vysokú vzdušnú vlhkosť. Substrát by mal byť mierne vlhký.

V lete treba fitóniu zalievať pravidelne 2 až 3-krát týždenne, v zime menej často.


6. Aloe Vera

Hľadáte kvety do tmavej kúpeľne s minimálnymi nárokmi na život? Aloe Vera je užitočná rastlina s liečivými vlastnosťami pre pokožku, ktorá je navyše nenáročná na pestovanie. Jej odrodám sa skvelo darí práve pri nízkom osvetlení a vyššej vlhkosti.

Keďže aloe vera prirodzene rastie v tropických oblastiach, je zvyknutá na extrémy a dokáže si dlhšie poradiť bez vody. Namiesto zalievania jej stačí čerpať vlhkosť zo vzduchu, preto je ideálnym kandidátom na okrasnú rastlinku do kúpeľne.


7. Asparágus

Celým menom asparágus hustokvetý je typický zvláštnymi bledozelenými listami, pripomínajúcimi našuchorené chvosty. Kvitne drobnými bielymi kvetmi so sladkastou vôňou.

Táto rastlina miluje vlhkosť.

Je preto potrebné polievať ju častejšie ako iné izbové kvetiny, a to aspoň raz za dva dni. Substrát by mal byť neustále vlhký. Treba jej tiež dožičiť mierne svetlo.

Umiestnite preto asparágus v blízkosti okna.


8. Aspidistra 

Patríte k jedincom, ktorým uhynie takmer každá rastlina? Aspidistra bude pre vás ideálnym riešením, a to nielen do kúpeľne. Má totiž rada slabé osvetlenie, dobre toleruje zanedbávaný režim zavlažovania i teplotné extrémy.

V kúpeľni vám prežije aj v prípade, že by ste ju premenili na saunu (do 30 °C) alebo chladničku (do 10 °C). Treba sa však starať o jej dlhé listy a utierať ich od prachu.


Rady pre pestovanie kúpeľňových rastlín

Tu je niekoľko tipov, vďaka ktorým budú rastliny vo vašej kúpeľni prosperovať: 

  • Všetky rastliny k životu prirodzene potrebujú svetlo. Aj tie kúpeľňové. Pokiaľ máte túto miestnosť bez okna, investujte do špeciálneho osvetlenia. Malé bodové svetlo umožní rastlinám vyvíjať sa a rásť. 
  • Nezabudnite, že črepníkové rastliny by ste nemali držať v blízkosti chemikálií. Škodí to ich rastu. Neumiestňujte preto kvetináče poblíž nádob s mydlom a inými kúpeľňovými chemikáliami a miestnosť pravidelne vetrajte.
  • Keďže rastliny sa vo vlhkom prostredí odparujú pomalšie, polievajte tie kúpeľňové menej často

Chýba vám toho v kúpeľni viac ako len rastliny? Potrebujete sanitárnu keramiku, nábytok či doplnky? Popozerajte sa v našom e-shope PVM Systém a vyberte si všetko, čo by sa vám zišlo.

V prípade otázok sme vám k dispozícii.


Najobľúbenejšie doplnky do kúpelne


AKCIA

Kód: 500009780

21,20 €
Zľava   5 %
22,32 €
  ks
AKCIA

Kód: 500006100

24,50 €
Zľava   5 %
25,79 €
  ks
AKCIA

Kód: 500009787

12,53 €
Zľava   5 %
13,19 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov