ČAKAJTE PROSÍM...

Aké čerpadlo potrebujete na závlahu? Takto si to vypočítate

Na začiatku každého zavlažovacieho systému musí byť spoľahlivý zdroj vody. Pokiaľ ide o studňu, vrt alebo retenciu, potom je to práve čerpadlo, ktoré svojím výkonom, charakteristikou a kvalitou vyhovuje požiadavkám automatických zavlažovacích systémov. Takéto čerpadlo pre závlahové systémy slúži na dopravu dostatočného množstva vody pri potrebnom tlaku zo studní, vrtov a nádrží.


Záhradné čerpadlo je pomocník, po ktorom v poslednej dobe siaha čoraz viac záhradkárov, chatárov aj chalupárov. Pomôže s čerpaním vody na zavlažovanie a zároveň si poradí s odčerpaním, keď nastanú prívaly dažďa. Keďže vody je v posledných rokoch v lete málo, jeho kúpa dáva čoraz väčší zmysel. Ako sa ale orientovať v širokej ponuke na trhu? Poradíme vám.

Akú vodu budete čerpať?

Kvalita a čistota vody je pre výber čerpadla kľúčová. Priamo totiž ovplyvňuje jeho životnosť. Keď viete, že potrebujete čerpať vodu, ktorá je znečistená mechanicky, teda rôznymi drobnými kamienkami, pieskom, listami alebo iným organickým materiálom, ako napríklad riasy, počítajte s tým, že sa nezaobídete bez kvalitnej predfiltrácie a filtrácie. V prípade chemického znečistenia vody, resp. jej nevhodného chemického zloženia budete potrebovať ešte sofistikovanejšie riešenie. Je dokonca vysoko pravdepodobné, že sa pri výbere čerpadla nezaobídete bez kompromisov. 

Odkiaľ budete vodu čerpať?

To, z akej veľkej hĺbky budete vodu čerpať, určuje, či pre vás bude vhodnejšie povrchové čerpadlo, ktoré čerpá vodu pomocou hadice alebo ponorné čerpadlo, ktoré vodu vytlačí potrubím či hadicou z oveľa väčšej hĺbky.

Povrchové čerpadlá

Povrchové čerpadlá patria k populárnejším zariadeniam. Siahnite po nich vtedy, keď je vaším hlavným cieľom prečerpať vodu na zavlažovanie záhrady. Ako napovedá už ich názov, sú umiestnené na povrchu a vodu nasávajú. Výhodou je vysoká účinnosť a zároveň výhodná cena. Vynikajú aj jednoduchou manipuláciou. S obľubou sa preto využívajú pri konštrukcii rôznych zavlažovacích systémov.

Na druhej strane treba počítať s tým, že si neporadia s čerpaním vody z veľkej hĺbky. Pokiaľ by bol vodný stĺpec väčší ako 8 – 9 metrov, v prístroji by mohli vznikať bublinky vákua, ktoré by bránili čerpaniu, čo by mohlo čerpadlo zničiť.

Ponorné čerpadlá

Ponorné čerpadlá sa hodia na vyčerpanie vody z väčších hĺbok a na dlhšiu vzdialenosť. Použiť ich môžete nielen pri čerpaní vody z bazéna, ale aj pri povodniach a prívalových dažďoch. Uplatnenie však nájdu aj pri zavlažovaní a postrekovaní záhrady. Ich výhodou je, že sú určené pre trvalé ponorenie a nemusia sa tak zazimovať. Odradiť môže vyššia cena a komplikovanejšia montáž a obsluha. Pri výbere zohľadnite aj kvalitu materiálov a ideálne aj poskytnutú záruku.

Výtlak a prietok

Ďalšie parametre, ktoré vám pri výbere budú veľmi nápomocné, sú výtlak a prietok. Výtlak udáva výšku, do akej môže čerpadlo vodu vytlačiť. Pri každom type čerpadla sa však táto hodnota určuje inak. Pri povrchových čerpadlách sa počíta od čerpadla nahor, kým pri ponorných čerpadlách od vodnej hladiny. Prietok zase udáva, koľko vody čerpadlo zvládne prečerpať za určitý časový úsek. Ide o hodnotu, ktorá je meraná priamo na výstupe čerpadla, bez hadice. 

Treba však počítať s tým, že tlak postupne klesá, ako s výškou, tak aj vzdialenosťou. Ak teda chcete čerpať vodu na dlhšiu vzdialenosť, je nutné siahnuť po čerpadle s vyšším výtlakom, aby bol na konci hadice dostatočný tlak vody.

Aké množstvo vody a ako často?

Frekvencia využitia čerpadla vám naznačí, po akých materiáloch siahnuť. Čerpadlo, ktoré plánujete využiť len na zriedkavé polievanie záhrady, môže byť vyrobené z plastu. Naopak, čerpadlo pre automatický závlahový systém by malo mať nerezový plášť, aby sa vám častým používaním rýchlo nezničilo.

Pri výbere vhodného čerpadla pre zavlažovanie zohľadnite vaše očakávania. Vo všeobecnosti sa typ čerpadla odvíja podľa zdroja vody. Najpravdepodobnejším víťazom bude záhradné povrchové čerpadlo, ktoré zaručuje dostatočný výtlak pre zavlažovanie a zároveň patrí k lacnejším variantom. Navyše je často k dispozícii aj s praktickým madlom, ktoré uľahčí jeho prenášanie, a plavákovým spínačom, ktorý vie zabrániť chodu na sucho.


Najpredávanejšie samonasávacie čerpadlá


Kód: 12823

213,16 €
  ks

Kód: 12836

240,96 €
  ks

Kód: 12838

296,48 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov