ČAKAJTE PROSÍM...

5 vlastností, ktoré by mala mať dobrá záhradná hadica

Človek by si povedal, že je jedno, akou hadicou pozalieva záhradku alebo akú hadicu pripojí na záhradný systém, no opak je pravdou. Existuje hneď niekoľko aspektov, ktoré treba zvážiť, a následne siahnuť po tej správnej hadici.
záhradná hadica

Za málo peňazí, málo muziky

Existuje veľké množstvo hadíc, niektoré sa predávajú na metre, iné už predpripravené v určitých dĺžkach. Pri veľmi lacných hadiciach platí, za málo peňazí veľa muziky nedostanete. Ak sa rozhodnete minimalizovať investície, treba rátať s tým, že hadica bude veľmi tenká, z čoho plynú isté nevýhody. Pri manipulácii sa bude lámať a takisto pri vyššom tlaku vyvliekať z rýchlospojok, preto takéto hadice v špecializovaných obchodoch nenájdete.

Hrúbka stien hadice rozhoduje

Čím je stena hadice hrubšia, tým odolnejšia hadica je, nebude sa lámať a pri vyššom tlaku sa nevyšmykne zo spojok. Pre lepšiu predstavu, napríklad bežná 1/2´´ je 12,5 mm, vonkajší priemer by mal byť pri kvalitných hadiciach okolo 15 až 19 mm.

Odolnosť voči tlaku určite treba brať do úvahy.

Hoci vo vodovodnom potrubí je tlak zhruba len 4 atmosféry, treba myslieť na nejakú rezervu. A ak je rezerva väčšia, znamená to vyššiu odolnosť a trvácnosť hadice. U solídnych hadíc sa maximálny tlak pohybuje medzi 10 až 30 atmosférami.

Priehľadná alebo nie?

Ak plánujete nákup hadice, určite siahnite po nepriehľadnej verzii, pretože v priesvitných hadiciach sa na slnku tvoria riasy a iné nečistoty, ktoré ju zanášajú. Pri vyšších radoch hadíc existujú dokonca protiriasové úpravy, ktorý tento nežiaduci jav eliminujú.

Jedine s výpletom

Pri výbere hadice si dajte pozor aj na to, či má hadica syntetický výplet alebo je inak spevnená, čo zabraňuje lámaniu, takže hadica vydrží dlho v dobrej kondícii.

Tu si pozrite porovnanie rôznych typov hadíc:

Typ hadice Dĺžka Odolnosť voči tlaku do Farba, priehľadnosť Vlastnosti Cena
Valmon hadica PVC ½ 20 m 10 bar zelená, nepriehľadná výplet 11 €
Gardena 18000-20 Classic 13 mm 15 m 22 bar sivo-modrá, nepriehľadná flexibilná, drží tvar, odolná voči UV žiareniu 11,04 €
Gardena 18033-20 Flex Comfort 13 mm 20 m 25 bar červeno-čierna, nepriehľadná flexibilná, drží tvar, odolná voči UV žiareniu 21,58 €
Gardena 18063-20 HifghFlex Comfort 13 mm 20 m 30 bar červeno-čierna, nepriehľadná PowerGrip - zúbkovaný profil hadice, ktorý zabezpečuje dokonalné spojenie s rýchlospojkou, flexibilná, drží tvar, odolná voči UV žiareniu 25,84 €
Gardena 18093-20 SuperFlex Premium 13 mm 20 m 35 bar oranžovo-sivá, nepriehľadná PowerGrip - zúbkovaný profil hadice, ktorý zabezpečuje dokonalné spojenie s rýchlospojkou, flexibilná, drží tvar, odolná voči UV žiareniu 34 €

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať, radi vám odpovieme a nájdeme to pravé riešenie pre vás.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov