ČAKAJTE PROSÍM...

10 tipov na užitočné záhradné náradie, ktoré by vám nemalo chýbať

Ak patríte k milovníkom relaxu na záhrade, potom sa určite staráte o to, aby váš pozemok pri dome vyzeral čo najlepšie. Údržba však nie je jednoduchá a záhradke sa treba venovať skoro celý rok. Odmenou za vynaložené úsilie je však prostredie, v ktorom sa každá chvíľka stáva neopakovateľnou. Aké záhradné náradie vám nesmie chýbať?
naradie
Kvalitné záhradné náradie ušetrí čas aj energiu. Niektoré druhy oželiete, iné sú nevyhnutnosťou. O tých je aj tento článok, v ktorom nájdete prehľad toho, čo potrebujete k základným úpravám na záhrade. Bez ohľadu na jej veľkosť alebo typ zelene, ktorý na nej rastie a ktorý účelne pestujete.

Základom je ručné náradie a kosačka

Aj keď sa vybavenie na údržbu záhrady často odvíja od jej povahy, základ tvorí niekoľko druhov klasického ručného náradia. Ide napríklad o motyky, rýle, hrable, vidly, záhradné nožnice, drobné náradie, vytrhávače buriny, nožnice na trávu a sekeru. S týmto vybavením sa môžete patrične postarať o vaše záhony, menšie stromy, kríky i trávnik.
naradie
Ak vám rastú na záhrade ovocné stromy, potom sa vám bude na ich prerezávanie hodiť pílka, prípadne nožnice na silné konáre. Po zime nimi orežte či odstráňte suché vetvičky, aby boli stromy plné sily a pripravené na novú sezónu. Na živé ploty sú zasa ideálne nožnice na živé ploty. Na ľahšie prenášanie odpadu vám skvele poslúži fúrik. Nezabúdajte aj na vašu bezpečnosť, a pri náročnejších úkonoch si určite vždy na ruky dajte rukavice.

Mnohí záhradkári sa však nezaobídu bez zložitejších zariadení. Na prvom mieste je nepochybne kosačka na trávu, ktorá nechýba zrejme na žiadnom pozemku, kde rastie trávnik. Keď vám už tá vaša doslúžila, rozhodne sa poobzerajte po novej. Veľkú obľubu si v dnešnej dobe získavajú tiež drviče záhradného odpadu či krovinorezy.

Vhodné tvary a materiály

Náradie by malo byť vyrobené z kvalitných materiálov: násady z kompozitu alebo tvrdého dreva, pracovná časť z nerezovej ocele alebo kovu s antikoróznou úpravou. Ruka v ruke s dôkladným remeselným spracovaním ide aj dobrá ergonómia. Náradie vám musí sadnúť do ruky, aby sa pohodlne držalo. Rolu hrá i hmotnosť. Čím je náradie ľahšie, tým dlhšie vydržíte pracovať bez únavy.

Dôležitá je údržba náradia

Počas vegetácie je dobré náradie udržiavať čisté. Pre každý druh náradia by ste tiež mali mať stále miesto na zavesenie alebo uloženie. Pred uložením náradia na zimu všetky kovové časti natrite olejom a uložte do suchej a teplej miestnosti. Zariadenie na zavlažovanie, zavlažovače a záhradnú hadicu musíte nechať poriadne vyschnúť a potom ich očistiť od nečistôt. Základnou zásadou je nenechávať nástroje špinavé, mokré a pohodené v záhrade.

Kvalitné záhradné náradie ocenia všetci, ktorí sa o pozemok pri svojom dome starajú a chcú, aby ich snaha bola viditeľná. Odpočinok v udržiavanej záhrade je totiž výrazne príjemnejší ako v zarastenom a neudržiavanom prostredí, kde nie je miesto ani na postavenie záhradného nábytku.

V prípade, že máte ďalšie otázky ohľadom záhradného náradia, neváhajte sa na nás obrátiť. S výberom vám radi poradíme.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov